ČeskéBudějoviceDnes.cz
ČeskéBudějoviceDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Dívčí kámen

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Divci Kamen08 od Svickova Vlastní dílo. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons.

Bývalý impozantní rožmberský hrad Dívčí kámen stával na skalnatém ostrohu nad soutokem Křemžského potoka a Vltavy, mezi městy České Budějovice a Český Krumlov. Hrad byl založen rodem Rožmberků v roce 1349 a týmž rodem opuštěn roce 1506. Po 500 letech od opuštění rodem svých zakladatelů přešel do vlastnictví obce Křemže.

Hrad byl chráněn soustavou příkopů, hradeb a věží. Jediný přístup byl od jihu, branou na předhradí, kde stály hospodářské budovy a stáje. Druhá brána vedla do latránu, na jehož konci byla čtyřhranná dvoupatrová obranná věž zasazená do opevnění vlastního hradu.

Dívčí kámen byl jeden z největších a nejmocnějších Rožmberských hradů. Jeho jádro bylo dvoupalácové (vnější zeď se dochovala až do 3. patra), v uspořádání typickém pro 14. století.

Oblast kolem hradu Dívčí Kámen je také velmi pestrá z botanického i zoologického hlediska, a to díky spojení skalního útvaru, meandrujících vodních toků i zásahu člověka. Proto byla oblast hradu vyhlášena přírodní rezervací, která je zároveň součástí CHKO Blanský les.
V prostorách hradu se pravidelně konají koncerty, historická, šermířská a divadelní vystoupení, středověké trhy, přednášky a výstavy.
Hradní objekt je celoročně volně přístupný.

Mapa:Úterý 23.10.2018
Jihočeský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.