InfoDnes.cz

Zpravodajství pro České Budějovice, Českobudějovicko a Jihočeský kraj - Vaše zprávy | Z regionu

ČeskéBudějoviceDnes.cz
Čtvrtek 23.11. 2017 | Klement
 
ČeskéBudějoviceDnes.cz
Zpravodajství online - ČeskéBudějoviceDnes.cz

TOP spisovatel: Největší úspěch je kniha v Kremlu

24.05.2016 | Z regionu
Nejoblíbenější český autor válečného románu Vratislav Vyhlídka chystá vydání druhého pokračování letecké ságy o dobrodružstvích Lvího stíhače, tentokrát z Jaramy. Po besedě se čtenáři ve středu 18. května shrnul svá očekávání a úspěchy předchozího dílu, který má i ruský prezident Vladimir Putin. Právě knihu v Kremlu považuje autor za největší úspěch.
Spisovatel Vratislav Vyhlídka při besedě hřímá proti dnes častému přepisování historie | Foto: Jiřina Richtrová
"Druhý díl nazvaný Lví stíhač a krvavý tok Jaramy má zpoždění, čtenáři ho očekávali již v květnu. Bohužel zdravotní problémy mého nakladatele se ukázaly natolik závažnými, že nepřijímá na dlouhou dobu dopředu žádné nové tituly, což pro mne znamená vyjednávání s alternativními subjekty," shrnul důvody zpoždění očekávané knihy Vyhlídka. Sága přitom nemá dopsaný jen druhý, ale rovněž i třetí díl z bitvy u Guadalajary. Zpoždění druhého dílu bude zřejmě několik měsíců. "Vžijte se do situace, kdy jsem měl jako autor zajištěno kvalitním nakladatelem všechno. Jen jsem mu předal rukopis, o zbytek se postaral sám. Nyní mi nezbývá nic jiného, než zjistit, kdo z nakladatelů to všechno dokáže zajistit dobře. Je spousta vydavatelů, kteří naslibují autorům hory doly, vyberou od nich třeba i vysoký příspěvek na vydání, ale poté neumí uvést knihu do distribuce. Vznikne tak ležák, co není nikde dostupný, čemuž se chci vyhnout," dodává.

V současné době čeká autor na finální podmínky od asi desítky nakladatelství, která prošla do užšího výběru. Uvedl, že jsou mezi nimi zkušené společnosti, které ale žádají vysokou zálohu na výrobu díla, i menší, ale solidní nakladatelství, u kterých probíhá ověřování možností distribuce v celostátním měřítku. "Určitě bych byl rád, kdyby obálku ilustroval Michal Peichl, což je mladý a velmi nadaný malíř. Mám s ním dobrou zkušenost. Co se financování projektu týče, jsme v jednání. Máme několik nápadů, fanoušci na mých facebookovských stránkách budou brzy konfrontováni s jedním z nich, kdy se pokusíme podle sokolské tradice vyzískat finance podle hesla Národ sobě. Uvidíme, jak se to vyvine. Samozřejmě jsem připraven složit příspěvek pro vydání díla v nejhorším případě ze své manažerské mzdy," řekl spisovatel.

I přes čtenářský úspěch prvního dílu s příběhem od Madridu se nakladatelé staví ke knize spíš podezíravě. "Samozřejmě platí, že jsem silně levicově orientovaný autor. A román s českým hrdinou, který bojuje za svobodnou španělskou republiku proti fašistům, zejména německé Legii Condor, budí u nakladatelů víc obavy, než touhu po zisku. Nikdo nechce, aby mu při myšlenkové cenzuře v ČR poté předhazovali, že pomáhá bolševikům, nebo jde proti EU. A těch pár odvážnějších si to chce pojistit dopředu zálohou. Chápu to, ale říkám si, kam jsme to dopracovali. Když většina knih na našem trhu jsou překlady zahraničních autorů a původní česká tvorba umírá," vysvětlil Vyhlídka. S vedením KSČM je naopak názorově rozkmotřen a ze svých názorů nesleví.

První díl dobrodružství Lvího stíhače, vydaný v říjnu loňského roku, si získal řadu příznivců i mezi těmi, kteří běžně nejsou čtenáři válečného románu. "Dostávám občas nějaký email, kde mi čtenář sděluje, jak dobře se mu to četlo. Líbí se jim ten styl a jsou případy, kdy knihu přečetli za dva dny. Skvělé je, že jsem měl po vydání přednášky na školách a v knihovnách. Lidem, zejména těm starším, se líbí, když slyší historii podávanou tak, jak se udála. Z přepisování dějin se mnoha Čechům dělá zle," řekl Vyhlídka a dodal, že největším překvapením pro něj byl přístup Velvyslanectví Ruské federace v Praze. Kulturní atašé Alexej Kolmakov jej dokonce pozval do Ruského střediska vědy a kultury. "Je to vlastně kniha, ze které vysloveně kape ono pověstné česko-ruské přátelství. Hlavní hrdina se v prvním díle musel několikrát opřít o sovětské stíhače ve Španělsku. A tak není divu, že jsem podepisoval jeden výtisk pro Vladimira Putina, přestože si ho v češtině nikdy nepřečte. Věřím ale, že si ho zařadil alespoň do své knihovny," uvedl Vyhlídka, ovšem nechtěl prozradit, co přesně stálo ve věnování. "Bylo to něco, co by si určitě naši politici za rámeček nedali," usmál se.

Kniha Lví stíhač a Černý orel nad Madridem získala letos zjara čtenářské ocenění, kdy se dostala do žebříčku TOP 10 válečných románů na českém knižním trhu, kde byla jediným původně českým dílem. Vratislav Vyhlídka je autor šesti vlasteneckých románů, je řazen mezi stoupence nového místopředsedy ÚV KSČM Josefa Skály a opakovaně uvedl, že sociálně spravedlivá společnost je možná - ale až za předpokladu, že z vedení komunistické strany zmizí typy, co kážou vodu, ale pijí víno. Platí tak za rebela.
Autor: Jiřina Richtrová
« Zpět na rubriku Vaše zprávy
Počasí v regionu
Ceny benzínu a nafty
Vaše zprávy
Talent Jihočeského kraje roku 2017
U nehody u Černého Dubu museli hasiči vyprošťovat
Hejtmanka Stráská: Díky podpisu memoranda jsme zase o krok blíže k vybudování Science centra v Českých Budějovicích
2. ročník regionálních konferencí EPM zavítá do Českých Budějovic
Copyright © 1/2009-2017 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos: ©Freedigitalphotos.net ©cs.wikipedia.org | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.