InfoDnes.cz

Zpravodajství pro České Budějovice, Českobudějovicko a Jihočeský kraj - Vaše zprávy | Z regionu

ČeskéBudějoviceDnes.cz
Čtvrtek 23.11. 2017 | Klement
 
ČeskéBudějoviceDnes.cz
Zpravodajství online - ČeskéBudějoviceDnes.cz

Budou mít Češi svého Bigglese i s obrázky populárního kreslíře?

15.02.2017 | Z regionu
Pokud by oblíbená sága leteckých dobrodružství Lví stíhač pronikla hlouběji do knihoven a škol, mohli by se čeští čtenáři dočkat nejpozději do tří let reedice všech jeho dílů. Ty by poté mohly být doplněny o obrázky populárního kreslíře Pavla Andrýska, který ilustroval domácí vydání světového leteckého bestselleru Biggles. Uvedl to spisovatel Vratislav Vyhlídka, který v únoru 2017 přišel na trh s nejnovějším třetím pokračováním své ságy pod názvem Lví stíhač a blesková válka u Guadalajary, při debatě se čtenáři. Záleží nyní na učitelích a knihovnících.
Kresby Pavla Andrýska znázorňující výjevy ze série Lví stíhač, prozatím v pracovní verzi | Foto: Jiřina Richtrová
"Mistr Andrýsek mi poté, co se seznámil s textem Lvího stíhače, zaslal k náhledu několik obrázků, které by mohly napříště zdobit druhé vydání mých románů. Jeho perokresby zdobily v devadesátých letech dobrodružství Bigglese a pomohly by ještě prohloubit prožitek čtenáře z dobrodružství Lvího stíhače za španělské občanské války," uvedl Vyhlídka s tím, že dosud je jeho letecká sága spíše koníčkem pro něho a jeho grafika Václava Špírala. "Nepočítali jsme s tím, že se na nás obrátí podobná osobnost s návrhem, že by chtěla Lvího stíhače doprovodit obrázky z děje. Je to skvělý nápad, ale všechno se dnes točí kolem peněz. Reedice dřívějších dílů by byla možná, pokud by se mé knihy dostaly víc do městských a obecních knihoven, ale i do škol, kde by je jistě uvítali většinou učitelé dějepisu," doplnil s tím, že knihovny a školy jsou již dnes vyjma aeroklubů největšími odběrateli jeho válečných historických románů.

V úvahu přichází i možnost s odprodejem licence velkému nakladatelskému domu, přestože podle spisovatele většina českých nakladatelů sází hlavně na překlady. Právě v těchto dnech probíhá jednání s několika českými nakladatelstvími, které již v minulosti projevily o titul zájem. "Velký nakladatel by dokázal například sloučit první tři díly Lvího stíhače do jedné knihy, kterou by pan Andrýsek mohl doplnit perokresbami. Vznikl by tak nefalšovaný český Biggles. Já, jako spisovatel a nakladatel, nemám pro podobný projekt kapacitu," vysvětlil věc Vyhlídka a doplnil, že čtenáři by se u velkého nakladatele dočkali druhého vydání nejspíš též za několik let. "Například můj román 2012: Poslední Hitlerova zteč, který vyšel nedávno u Našeho vojska, čekal v edičním plánu nějaké čtyři roky, než se dostal na řadu," doplnil autor.

Situace na českém knižním trhu podle Vyhlídky nepřeje alternativním domácím spisovatelům. "Trh je ovládán několika málo velkými distribučními společnostmi, které prodražují knihu až o polovinu její prodejní ceny. Poplatky za jejich konsignační sklady si nemohou drobnější nakladatelé dovolit, takže se potom nelze divit, že knihkupectví jsou plná zahraniční literatury a Češi jsou zastoupeni nanejvýš nejprodávanějšími autory, či jen křížovkami a kuchařkami," uvedl spisovatel a dodal, že podobná situace je i u knihoven. "S knihovnami jsem v kontaktu už mnoho let. Je to o lidech. Na mnoha místech jsou mé romány zastoupeny, protože si tamní zaměstnanci uvědomují, že i oni určují, jak úspěšná bude domácí literatura a jak bude vypadat naše kultura. Pak jsou samozřejmě místa, kde knihovník prostě jen chodí do práce, nakupuje do fondu dnes trendovou severskou detektivku a tak podobně, a víc ho nezajímá," řekl autor.

Stav, do něhož se dostala za posledních dvacet let česká literární tvorba, se odráží i na tom, co spisovateli poradil kreslíř Andrýsek, coby velikán své doby. "Mistr mi napsal, že jej mrzí, že se Lvímu stíhači nedostává takové péče, na jakou byl dříve zvyklý a byla u válečného románu běžným standardem. Bezpochyby by bylo velmi fajn, kdyby rukopis zkorigoval nakladatelský tým, složený nejen z odborníků na jazyk a stylistické úpravy, ale třeba i plukovníka letectva a zástupce vojenského historického ústavu. Bohužel takový luxus dnes nefunguje a sám vím, že Lví stíhač je spíše něco jako továrna na sny, která jako Biggles potěší dramatickou stránkou a dobrým příběhem, než nějakou faktografií. A nějaký ten překlep se tam vždycky najde, ačkoli to je dnes běžné i u velkých nakladatelů. Moji čtenáři ale vidí hodnotu díla jinde," řekl autor.

Sága Lvího stíhače se začátkem roku 2016 umístila v TOP 10 válečných románech na českém knižním trhu všech dob jako jediné domácí dílo, před Vánocemi byla doporučena i týdeníkem 5+2 jako nejlepší dárek pro pamětníky. Většinu autorových knih distribuuje pro celou ČR knižní portál www.dobre-knihy.cz, všechny tituly jsou k dostání na oficiálním autorském e-shopu spisovatele www.vyhlidka.dobrodruh.net. Románová série je příběhem českého letce Františka Lva, který v roce 1936 odešel bojovat do Španělska proti rozpínavosti fašismu.

Autor: Jiřina Richtrová
« Zpět na rubriku Vaše zprávy
Počasí v regionu
Ceny benzínu a nafty
Vaše zprávy
Talent Jihočeského kraje roku 2017
U nehody u Černého Dubu museli hasiči vyprošťovat
Hejtmanka Stráská: Díky podpisu memoranda jsme zase o krok blíže k vybudování Science centra v Českých Budějovicích
2. ročník regionálních konferencí EPM zavítá do Českých Budějovic
Copyright © 1/2009-2017 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos: ©Freedigitalphotos.net ©cs.wikipedia.org | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.