InfoDnes.cz

Zpravodajství pro České Budějovice, Českobudějovicko a Jihočeský kraj - Vaše zprávy | Z regionu

ČeskéBudějoviceDnes.cz
Čtvrtek 23.11. 2017 | Klement
 
ČeskéBudějoviceDnes.cz
Zpravodajství online - ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihočeský válečný romanopisec nominován na Státní cenu za literaturu 2017

21.03.2017 | Z regionu
Jihočeský autor válečných románů Vratislav Vyhlídka (36) je jedním z domácích spisovatelů, kteří se tento rok utkají o nejvyšší literární ocenění v ČR, Státní cenu za literaturu 2017. Jeho nominace do rukou vedoucího oddělení literatury a knihoven Radima Kopáče byla oficiálně přijata Ministerstvem kultury ČR.
Ilustrační snímek | Foto: Jiřina Richtrová
Spisovatel, z jehož dílny vyšlo v poslední dekádě osm románů, byl nominován za dosavadní dílo s přihlédnutím k jeho novému válečnému titulu Lví stíhač a blesková válka u Guadalajary (vydáno 2017). Autor je jediným viditelnějším domácím tvůrcem žánru válečný román, jeho jmenování bylo podpořeno jeho osvětovou činností v oblasti zájmu o vojenské dějiny éry tzv. první republiky a činností pro mládež. Státní cena za literaturu bude udělena spolu se Státní cenou za překladatelské dílo pro rok 2017 k letošnímu 28. říjnu, ostatní nominovaní autoři prozatím nebyli oznámeni. Vzhledem k tomu, že žánr válečný román je v ČR zatlačen do pozadí válečnou literaturou faktu a nakladatelské domy preferují zahraniční překlady před domácí tvorbou, patří již několikrát oceněný Vyhlídka i přes svůj nižší věk k favoritům.

"Nominaci na Státní cenu za literaturu chápu jako povzbuzení pro všechny méně známé autory, kteří nejsou komerčně úspěšní, protože se věnují žánru, jenž není právě na výsluní. Je však příjemným zjištěním, že Ministerstvo kultury ČR pamatuje i na nás, alternativní tvůrce původní české literatury, kteří ve složitém prostřední českého knižního trhu tvoříme pro užší skupinu čtenářů, většinou fanoušky military a pamětníky," uvedl Vratislav Vyhlídka ke své nominaci. O jeho titulech a dosavadních úspěších je možné získat větší přehled na oficiálním autorském webu spisovatele dobrodružné literatury na adrese www.vyhlidka.dobrodruh.net.

Vratislav Vyhlídka, rodák z Kardašovy Řečice na Jindřichohradecku, se v roce 2016 umístil v žebříčku TOP 10 válečných romanopisců všech dob na českém knižním trhu, sestaveném portálem army-store.net na základě uživatelského hodnocení jeho knih. S prvním dílem své letecké dobrodružné ságy Lví stíhač a Černý orel nad Madridem (vydáno 2015) byl jediným domácím zástupcem žánru mezi zahraničními autory. Před Vánocemi byl týdeníkem 5+2 doporučen druhý díl letecké ságy Lví stíhač a krvavý tok Jaramy (vydáno 2016) jako nejlepší dárek pro pamětníky. Před vydáním prozatím posledního, třetího dílu Lvího stíhače obdržel autor poděkování prezidenta ČR Miloše Zemana. Spisovatel, který v díle ukazuje historickou velikost českého národa a vyzdvihuje účast Čechoslováků v bojích španělské občanské války, spolupracoval na svých dřívějších titulech s nakladatelstvími Oftis, Littera a Naše vojsko. Jeho vlastní nakladatelství válečných románů Gladius zastřešuje nyní nové díly Lvího stíhače.
Autor: Jiřina Richtrová
« Zpět na rubriku Vaše zprávy
Počasí v regionu
Ceny benzínu a nafty
Vaše zprávy
Talent Jihočeského kraje roku 2017
U nehody u Černého Dubu museli hasiči vyprošťovat
Hejtmanka Stráská: Díky podpisu memoranda jsme zase o krok blíže k vybudování Science centra v Českých Budějovicích
2. ročník regionálních konferencí EPM zavítá do Českých Budějovic
Copyright © 1/2009-2017 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos: ©Freedigitalphotos.net ©cs.wikipedia.org | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.