InfoDnes.cz

Zpravodajství pro České Budějovice, Českobudějovicko a Jihočeský kraj - Vaše zprávy | Z regionu

ČeskéBudějoviceDnes.cz
Středa 18.10. 2017 | Lukáš
 
ČeskéBudějoviceDnes.cz
Zpravodajství online - ČeskéBudějoviceDnes.cz

Zelení v Jihočeském kraji zahájili volební kampaň

19.06.2017 | Z regionu
Zelení zahájili kampaň před volbami do Poslanecké sněmovny. Představili zároveň svůj program, který má tři základní pilíře: moderní stát, čistá příroda, jistoty a bezpečí.
Zelení v Jihočeském kraji zahájili volební kampaň | Foto: zeleni.cz
"Jižní Čechy mají čistou přírodu, krásné památky a města a vesnice se spokojenými obyvateli. Jen je někdy problém dostat se z místa na místo bez auta. Pozornost a investice by se proto neměly soustředit jenom na hlavní tahy. I na lokálních železnicích by měly jezdit rychlé vlaky v hodinovém taktu, aby veřejná doprava byla skutečnou alternativou," uvedl lídr Zelených za Jihočeský kraj Pavel Himl.

Kampaň Zelených bude stát na třech základních pilířích:

Moderní stát
Moderní stát podle Zelených masivně investuje do vzdělání a do svých lidí, které dobře platí, ale také podporuje vznik a rozvoj podniků, které přinášejí inovativní produkty a služby. Prioritou v oblasti infrastruktury je pro Zelené výstavba moderní sítě vysokorychlostních a příměstských železnic a v oblasti energetiky budou prosazovat obnovení podpory pro větrné elektrárny, malé bioplynové stanice nebo solární panely na střechách domů.

Příroda
Tradičním pilířem zeleného programu je příroda. Omezení velkotěžby a zemědělské velkovýroby je nezbytnou podmínkou pro zachování životního prostředí. Prioritou Zelených v této oblasti je zahájení sociálně citlivé ekologické daňové reformy, podpora tzv. antifosilního zákona, který stanoví jasné tempo snižování emisí, a tudíž i zlepšování ovzduší a snižování závislosti na uhlí, ropě a plynu. Zelení budou také usilovat o obnovení původních limitů těžby.

Jistoty a bezpečí
Zelení se chtějí v této oblasti zaměřit na výstavbu veřejného nájemního bydlení. Dalšími prioritami jsou zastavení současné praxe exekucí spojené s jednorázovou amnestií, zavedení důstojné minimální mzdy nad hranicí chudoby a zavedení minimálního univerzálního starobního důchodu. Situaci seniorů zlepší také tzv. zpětné hypotéky - možnost odprodeje jejich bytů do veřejného vlastnictví tak, že budou mít záruku dožití ve vlastním bytě a podstatně si finančně přilepšit k důchodu. Zelení budou také zákonem požadovat shodné platové podmínky mužů a žen pracujících na stejné pozici.

"Velký byznys je velký ze setrvačnosti, protože těží, vyrábí, převáží, prodává, daní, ukládá odpad tam, kde je to nejvýhodnější. Tyto náklady ale hradíme my všichni. Výsledkem jsou daňové ráje, chudé státy a nekvalitní veřejné služby. Externality by měli platit jejich původci, proto:
- zvýšíme poplatky za těžbu, aby bylo na rekultivace
- zvýšíme minimální mzdu na 15 tis., aby skončila levná práce
- zavedeme mýto pro kamiony i na silnice II. a III. tříd, aby je bylo z čeho opravovat
- nahradíme dotační politiku výhodnou pro velký byznys pomocí malým podnikům
- zvýšíme zdanění velkých znečišťovatelů
Pak budeme mít z čeho podpořit rozvoj společnosti, jak jsme to načrtli ve třech prioritních pilířích našeho programu,"
uvedl Matěj Stropnický, předseda Zelených.
« Zpět na rubriku Vaše zprávy
Počasí v regionu
Ceny benzínu a nafty
Vaše zprávy
Sobota 11. listopadu bude dnem Národní potravinové sbírky
První globální ročník soutěže P&G CEO Challenge je otevřen
Havarované auto srazilo u Lišova krávu
Výtvarný podzim v krumlovské Boudě nabídne například drátkování kamínků či malování na plátno
Copyright © 1/2009-2017 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos: ©Freedigitalphotos.net ©cs.wikipedia.org | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.