ČeskéBudějoviceDnes.cz
ČeskéBudějoviceDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Sestřelit nepřátelský letoun i velet jednotkám. Nejen to trénují strakoničtí vojáci do mise

08.10.2021
Střelba z raketových kompletů, reakce na incidenty, ale i prověření schopnosti štábu velet jednotkám - to vše zahrnovalo cvičení strakonických protiletadlovců, jež se uskutečnilo začátkem října v Boleticích na Českokrumlovsku. Výcvik byl součástí přípravy vojáků do zahraniční mise v Litvě.
Foto: acr.army.cz
"Hlavním cílem bylo absolvovat bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů RBS-70 a prověřit strukturu a funkčnost místa velení baterie a štábu úkolového uskupení pozemní protivzdušné obrany, jež se připravuje do alianční mise předsunuté přítomnosti v Pobaltí," uvedl velitel uskupení major Rostislav Růžička.

Bojové střelby probíhaly podle náročné alianční metodiky TACEVAL. "Družstva před střelbou provedla taktické zasazení do palebného postavení a na cíle působila se zapojením systému velení a řízení," přiblížil major Růžička.

Počasí je alfou a omegou

Pro palebnou jednotku, jež trávila několik dní v terénu a působila tak, aby ji neodhalil vzdušný ani pozemní nepřítel, bylo alfou a omegou počasí. "Když je zima, prostě se více oblečete. Nejhorší je déšť, před ním se neschováte," potvrdil jeden z velitelů družstev RBS-70 rotný M. B.

Na misi do Litvy by měl odjet začátkem příštího roku. Zdejší prostředí již trochu zná. Před pár lety tu byl se strakonickou jednotkou na cvičení Iron Sword. "Výcvik tehdy trval dva týdny. Půlroční nasazení v misi je samozřejmě něco jiného," připustil voják, jenž si od své první mise slibuje hlavně získání nových zkušeností.

Vzdušný prostor střeží i ženy

Stejné očekávání má svobodnice I. J. Také pro ni to bude první mise. Svou premiéru si odbyla i v Boleticích. "Bylo to první větší cvičení, kterého jsem se zúčastnila. Ve Strakonicích totiž sloužím jen krátce," svěřila se mladá žena, jež předtím pracovala v administrativě. Do armády ji, podle jejích slov, přivedla touha po změně, zajímavé práci a možnost osobního rozvoje.

"Náročné to drobet je, protože je to všechno nové a musím se spoustu věcí naučit," prozradila vojákyně, která slouží u družstva vzdušného průzkumu. "S kluky se mi pracuje dobře, chovají se ke mně super," dodala, jak se vyrovnává s tím, že jako jedna z mála žen slouží u palebné jednotky.

Cvičení prověřilo místo velení a štáb

Vojáci v Boleticích neprocvičovali jen sestřelování nepřátelských vzdušných cílů. Cvičení bylo zkouškou i pro vojáky na místě velení, kteří palebná družstva řídí. Prověřilo také štáb úkolového uskupení. "V praxi jsme ověřili, jestli jsme schopni s využitím našich stálých operačních postupů řešit situace, které nás mohou potkat při nasazení v zahraniční operaci," vysvětlil major Růžička. Přiblíženo laikům, stálé operační postupy představují jakýsi návod či pomůcku pro vojáky, jak se chovat při různých situacích a incidentech.

Další velké cvičení čeká vojáky v prosinci. Bude se jednat o certifikační cvičení, při kterém budou zástupci z nadřízených stupňů a Velitelství výcviku - Vojenské akademie hodnotit, jak jsou vojáci do mise připraveni.

Zdroj: Armáda ČR
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

ČEZ: V Temelíně zavezli palivo do prvního bloku. V reaktoru vydrží déle

Přesně 163 palivových souborů umístili energetici do reaktoru odstaveného prvního bloku. Nově je mezi nimi 48 čerstvých palivových souborů, dosud jich bývalo o šest méně. Úprava je součástí přechodu na osmnáctiměsíční palivovou kampaň, od které si ...

ČEZ: V Temelíně soutěžili o kuklu a novou svářečku

Zvýšit zájem mladých lidí o svářečské obory. Takový je jeden z motivů unikátní svářečské soutěže pro středoškoláky z celé republiky. V Jaderné elektrá ...

VZP: Dobrou zprávou z oblasti prevence je rostoucí účast na screeningových programech

Klíčovou roli v úspěšnosti léčby onkologických onemocnění hraje včasný záchyt nemoci. Dobrou zprávou proto je rostoucí počet návštěvníků u všech třech ...

Zahájení Olympiády dětí a mládeže bude velkolepé! Medaile jsou inspirované historií kraje

České Budějovice - Měsíc před zahájením olympijských her v Paříži proběhne slavnostní zahajovací ceremoniál Olympiády dětí a mládeže. A stejně jako ve ...

O značku Regionální potravina soutěžilo v Jihočeském kraji 103 produktů

Hodnotitelská komise 15. ročníku soutěže o prestižní značku Regionální potravina Jihočeského kraje vybírala z celkem 103 přihlášených produktů od 28 v ...

Pondělí 27.5.2024
Jihočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes