ČeskéBudějoviceDnes.cz
ČeskéBudějoviceDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Sestřelit nepřátelský letoun i velet jednotkám. Nejen to trénují strakoničtí vojáci do mise

08.10.2021
Střelba z raketových kompletů, reakce na incidenty, ale i prověření schopnosti štábu velet jednotkám - to vše zahrnovalo cvičení strakonických protiletadlovců, jež se uskutečnilo začátkem října v Boleticích na Českokrumlovsku. Výcvik byl součástí přípravy vojáků do zahraniční mise v Litvě.
Foto: acr.army.cz
"Hlavním cílem bylo absolvovat bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů RBS-70 a prověřit strukturu a funkčnost místa velení baterie a štábu úkolového uskupení pozemní protivzdušné obrany, jež se připravuje do alianční mise předsunuté přítomnosti v Pobaltí," uvedl velitel uskupení major Rostislav Růžička.

Bojové střelby probíhaly podle náročné alianční metodiky TACEVAL. "Družstva před střelbou provedla taktické zasazení do palebného postavení a na cíle působila se zapojením systému velení a řízení," přiblížil major Růžička.

Počasí je alfou a omegou

Pro palebnou jednotku, jež trávila několik dní v terénu a působila tak, aby ji neodhalil vzdušný ani pozemní nepřítel, bylo alfou a omegou počasí. "Když je zima, prostě se více oblečete. Nejhorší je déšť, před ním se neschováte," potvrdil jeden z velitelů družstev RBS-70 rotný M. B.

Na misi do Litvy by měl odjet začátkem příštího roku. Zdejší prostředí již trochu zná. Před pár lety tu byl se strakonickou jednotkou na cvičení Iron Sword. "Výcvik tehdy trval dva týdny. Půlroční nasazení v misi je samozřejmě něco jiného," připustil voják, jenž si od své první mise slibuje hlavně získání nových zkušeností.

Vzdušný prostor střeží i ženy

Stejné očekávání má svobodnice I. J. Také pro ni to bude první mise. Svou premiéru si odbyla i v Boleticích. "Bylo to první větší cvičení, kterého jsem se zúčastnila. Ve Strakonicích totiž sloužím jen krátce," svěřila se mladá žena, jež předtím pracovala v administrativě. Do armády ji, podle jejích slov, přivedla touha po změně, zajímavé práci a možnost osobního rozvoje.

"Náročné to drobet je, protože je to všechno nové a musím se spoustu věcí naučit," prozradila vojákyně, která slouží u družstva vzdušného průzkumu. "S kluky se mi pracuje dobře, chovají se ke mně super," dodala, jak se vyrovnává s tím, že jako jedna z mála žen slouží u palebné jednotky.

Cvičení prověřilo místo velení a štáb

Vojáci v Boleticích neprocvičovali jen sestřelování nepřátelských vzdušných cílů. Cvičení bylo zkouškou i pro vojáky na místě velení, kteří palebná družstva řídí. Prověřilo také štáb úkolového uskupení. "V praxi jsme ověřili, jestli jsme schopni s využitím našich stálých operačních postupů řešit situace, které nás mohou potkat při nasazení v zahraniční operaci," vysvětlil major Růžička. Přiblíženo laikům, stálé operační postupy představují jakýsi návod či pomůcku pro vojáky, jak se chovat při různých situacích a incidentech.

Další velké cvičení čeká vojáky v prosinci. Bude se jednat o certifikační cvičení, při kterém budou zástupci z nadřízených stupňů a Velitelství výcviku - Vojenské akademie hodnotit, jak jsou vojáci do mise připraveni.

Zdroj: Armáda ČR
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

ČSÚ: Nové obecní volby se v sobotu konaly v deseti obcích

Voliči v deseti obcích na území šesti krajů v sobotu rozhodli o novém složení obecních zastupitelstev. Počet zastupitelů zde klesl pod zákonem stanovený počet nebo se zde zvolená zastupitelstva rozpadla. O 70 mandátů se ucházelo 171 platných ...

Ministerstvo dopravy: Nad Orlickou přehradou vzniká unikátní obloukový most

Vodní nádrž Orlík překlene v následujících měsících nový železniční most. Ze základů na obou březích Vltavy už začínají vyrůstat části budoucího želez ...

Staňte se jihočeským pivním znalcem! Vydejte se za pivem po jižních Čechách

Jižní Čechy právem patří k tradičním regionům s výraznou a hluboce zakořeněnou pivní kulturou. Zvyk scházet se v hospodě a "jít na jedno" se předává z ...

Klíčová budova v Jaderné elektrárně Temelín prošla kontrolou

Výměnu čtrnáctitunového lana v těchto dnech dokončili technici v nejdůležitější budově Jaderné elektrárně Temelín. Náročné práce jsou součástí program ...

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dodaly jubilejních 800 terawatthodin bezemisní elektřiny

Bezemisní elektřinu, která odpovídá padesátileté spotřebě českých domácností, už vyrobily obě české jaderné elektrárny. Jubilejní výroby 800 TWh elekt ...

Čtvrtek 21.9.2023
Jihočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes