ČeskéBudějoviceDnes.cz
ČeskéBudějoviceDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Strakoničtí vojáci v záloze ošetřovali raněné. Při výcviku otestovali i nové přilby

21.02.2022
Jednotka se ocitá pod nepřátelskou palbou. Na místě zůstává několik raněných. Vojáci je musí odsunout do bezpečného prostoru a poskytnout jim první pomoc. Nejen to cvičili vojáci v záloze tento týden v posádce 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích.
Foto: acr.army.cz
Jedním z nich byl i rotmistr Jan Paulus. On sám se již dvakrát dostal do situace, kdy někomu zachraňoval život. Jako náhodný svědek pomáhal při dvou autonehodách. "Těžko člověk popisuje svoje pocity. V daný okamžik myslíte jen na jediné - chcete pomoct. Komunikujete s operátorem na tísňové lince a děláte, co vám radí," popsal Paulus.

U strakonické jednotky aktivní zálohy slouží od počátku její existence, tedy pět let. "Armáda mě vždy lákala. Baví mě střelba, taktika, rád si zlepšuji fyzickou kondici. Byla to tedy jasná volba," objasnil rotmistr Paulus, proč vstoupil do aktivní zálohy. Strakonickou posádku si vybral proto, že není daleko od Českého Krumlova, kde žije, ani od Českých Budějovic, kde pracuje jako strážník městské policie.

Nové přilby i zbraně

Stejně jako kolegové i on nafasoval novou ochrannou balistickou přilbu od firmy Argun. Jako první obdrželi nové přilby profesionální vojáci v září 2020, během loňského roku se postupně začaly dostávat i k jednotkám aktivní zálohy. "Ve srovnání s tím, co jsme měli předtím, je to diametrální rozdíl. Jsou to velmi dobré přilby," hodnotí rotmistr Paulus.

Strakonickou jednotku, stejně jako i ostatní jednotky aktivní zálohy, čeká v letošním roce přezbrojení. Vojáci dostanou místo starých samopalů vz. 58 útočné pušky BREN a pistole vz. 82 vymění za pistole Phantom. "Myslím, že přechod na nové zbraně zvládnou bez problémů. Informace nasávají jako houby. Je vidět, že mají zájem učit se nové věci," chválí své podřízené velitel jednotky nadporučík Michal Štoural.

Zájem o službu v aktivní záloze

Strakonická jednotka aktivní zálohy by v ideálním případě měla mít 90 vojáků v záloze. Aktuálně jich má 19. "Další budou postupně přibývat. Jen během letošního roku očekáváme až tři desítky nových vojáků," potvrzuje nadporučík Štoural, že momentálně si na nezájem o službu u své jednotky nemůže stěžovat.

"Již za mého předchůdce, bývalého velitele jednotky, se podařilo nastavit určitý standard ve výcviku. Snažíme se, aby výcvik měl hlavu a patu a vedli jej zkušení instruktoři. Mezi lidmi se to rozkřiklo a ti potom mají zájem u nás sloužit," vysvětluje nadporučík Štoural. "S oslovením nových zájemců nám pomáhají naši kolegové z rekrutačních pracovišť, se kterými máme velmi dobré vztahy. Přicházejí k nám tak lidé nejen z Jihočeského a Plzeňského kraje, ale například i z Ústí nad Labem, Hradce Králové, Karlových Varů a dalších krajů napříč celou republikou," vyjmenovává strakonický důstojník.

Z aktivní zálohy k profíkům

Služba v aktivní záloze láká lidi i z toho důvodu, že mohou posléze přejít k profesionální armádě. "Aktuálně máme nastavená pravidla, že nováčci musí v naší jednotce strávit minimálně jeden rok a pak, v případě zájmu a volného místa, mohou u našeho útvaru nastoupit jako profesionální vojáci," dodává nadporučík Štoural.

Hlavním úkolem strakonické jednotky aktivní zálohy je střežit místa velení a palebné jednotky. Proto také výcvik, který probíhal tento týden ve Strakonicích, byl zaměřený na strážní službu. Vojáci absolvovali i střelby z ručních zbraní nebo výcvik boje zblízka. Oživili si také znalosti z topografie či ovládání spojovacích prostředků. Další cvičení je čeká na začátku dubna, jeho součástí bude i přežití v přírodě.

Zdroj: Armáda ČR
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

V Písku byl v červnu o sdílená kola mimořádný zájem

O sdílená kola byl v červnu rekordní zájem. Jejich provozovatel, společnost nextbike Czech republic, evidoval 8 642 výpůjček a 7008 registrovaných uživatelů. Statisticky se tak jednalo o rekordní měsíc za celou dobu, co firma kola v Písku provozuje, ...

Počet návštěvníků jižních Čech s karavany se za dva roky zdvojnásobil

Obliba cestování v karavanu stále roste. Díky tomu se dál rozšiřuje infrastruktura a celkově se výrazně zvyšuje počet těchto návštěvníků. Platí to i p ...

ČEZ: Lidé se v Temelíně dostanou až k použitému palivu

Unikátní letní exkurze do přísně střeženého areálu největšího českého energetického zdroje se letos zaměřují na palivo jaderných elektráren. Malé skup ...

Most v Týně nad Vltavou už slouží veřejnosti

Prakticky zcela nový, 130 metrů dlouhý a 13,6 metrů široký most přes Vltavu je od pondělí 15. července připraven sloužit veřejnosti. Impozantní stavba ...

Lidé s křečovými žilami v létě trpí, přitom mohou podstoupit šetrný zákrok

Letní měsíce jsou obdobím, kdy o sobě více než jindy dávají vědět křečové žíly - nejčastější žilní onemocnění. V horku se snáze rozšiřují, působí nees ...

Pondělí 22.7.2024
Jihočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes