ČeskéBudějoviceDnes.cz
ČeskéBudějoviceDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Protivínský zámek prochází proměnou. Částečně se vrací do aristokratických rukou

19.09.2022
Zámek v jihočeském Protivíně svou historií sahá velmi daleko, až ke gotické tvrzi. V dávné minulosti patřil Lucemburkům nebo Karlovi IV. Následně byl v rukou Pernštejnů a od roku 1710 do roku 1948 rodu Schwarzenbergů. Nyní se částečně vrací do aristokratických rukou. Jedním z investorů nového vlastníka Royal Capital Club je totiž i malajský král Muhammad V. Kelantanský. Zámek nyní prochází pečlivou rekonstrukcí.
Protivínský zámek | Foto: aspen.pr
Tradičně takovéto objekty byly využívány jako sídla významných rodů, dokonce za první republiky zde byl využíván mimo jiné i jako hotel pro letní hosty, a na tuto historii jeho budoucí využití navazuje. Citlivě rekonstruovaný objekt nabídne nejen ubytovací kapacity s reprezentativními a vzdělávacími prostory pro účely členů klubu Royal Capital Club, kterými jsou investoři a partneři klubu, ale také prostory pro odpočinek, kterými jsou spa a anglický park s mnoha zajímavými prvky pro poklidné rozjímání a odpočinek. Budovy v podzámčí pak nabídnou kulturní a gastronomické zážitky včetně ubytovací kapacity pro veřejnost.

Roku 1963 byl zámek prohlášen kulturní památkou. Objekt prošel několika rekonstrukcemi a úpravami, jedna z nejzásadnějších probíhala od roku 1985 do roku 1988, po roce 1989 objekt střídal majitele, a proto se rekonstrukce nikdy nedokončila. Objekt tak zůstal v nedokončeném stavu, kdy byly provedeny zásadní statické úpravy, jako jsou například zesílené spřažené stropní konstrukce s ocelovými nosníky a necitlivá úprava krovu. Také v zámku došlo ke kompletní výměně omítek, tudíž po těchto úpravách se moc historických prvků v objektu nezachovalo. Tento aspekt také ovlivňuje náš nynější přístup k celé rekonstrukci, kdy se snažíme citlivě spojit moderní přístup s historickým dědictvím. Současná rekonstrukce zámeckého areálu odstartovala samotným zámkem, který představuje srdce celého areálu a přilehlého okolí, zvolený koncept prostupuje každým detailem celého areálu.

"Naším hlavním koncepčním prvkem celé rekonstrukce je hledání citlivého kontrastu mezi moderním a historickým. Jsem přesvědčená, že když se původní historické věci dá prostor a postaví se v kontrastu s moderními prvky, tak vynikne mnohem více, než když se vytvoří napodobenina historie. Z mého pohledu je velmi důležité, aby v zámku byl nějaký odkaz dnešní doby. Hlavní roli v tomto případě hraje nejen volba formy, ale i materiálu. Musí se postupovat s respektem, aby vznikl jemný kontrast, který podpoří historickou tvář," říká vedoucí architektka studia ARCH.IC s.r.o. a představitelka projektu Royal Capital Clubu "THE ORB" Věra Nagyová.

Rekonstrukce zámku je zhruba ve své polovině, stavbě předcházela řada nákladných průzkumů
a dokumentací. Práce na zámku nyní pokračují podle plánu i přes velmi komplikovanou situaci na trhu stavebnictví. Nejvíce změn se dočká atrium zámku, přibyly v souladu s povolením památkářů hlavní nové vstupy, jinak má dispozice původní charakter. Úspěšně se zde podařilo zkombinovat moderní a historické prvky, čemuž nahrála rekonstrukce v osmdesátých letech.

"V současné době jsme dokončili revitalizaci a opravu celého krovu a začali s výměnou střešní krytiny, kde se vracíme k původní tašce "bobrovka" přírodní barvy v šupinové skladbě, která je použitá v celém areálu zámku a stejně tak bude nejspíš v podzámčí. Na střeše přibydou nové komíny v původních pozicích v historickém designu. Také všechny vikýře dostanou novou podobu, která bude více zapadat do celého konceptu, jehož cílem je celý objekt sjednotit. S orgány památkové péče v současné době řešíme novou podobu fasády zámku, která se začne brzy realizovat. Celkově bychom rádi sjednotili nejen vzhled zámku s podzámčím, ale i funkčnost a koncept celého areálu tak, aby se z nyní rozdělených dvou částí stala jedna kompaktní, která bude vycházet z historického vývoje celého areálu," popisuje architektka Věra Nagyová z THE ORB.

"Po dohodě s orgány památkové péče jsme celý koncept řešili tak, aby se jasně oddělili původní a nové konstrukce, což prochází i návrhem interiéru. Volbou jednoduchých materiálů v přírodních tónech jsme chtěli podpořit a dát vyniknout samotnému prostoru a jeho vnímání, protože v některých místech je to jediný historický vstup, který tam zbyl. Celým zámkem prochází jednotná barevnost světlých přírodních tónů teplé bílé, v kombinaci se zlatými prvky, které jsou charakteristické pro koncept THE ORB. Hodně se v návrhu pracuje se změnou struktury materiálu v tónu. Dbáme na výběr kvalitních a trvanlivých materiálů," dodává Věra Nagyová.

Na zámek navazuje také areál podzámčí. Z toho by se mělo stát nové kulturní a centrum Protivína. V minulých týdnech byl areál geodeticky zaměřován a v současné době se investor věnuje návrhu celého konceptu, který je vymyšlen tak, aby celkově městu přinesl co nejvíce pozitivního a doplnil chybějící zázemí a vybavenost. Měla by zde vzniknout kavárna, pekárna, restaurace, bistro a hlavně ubytovací kapacita, která městu v současné době chybí nejvíce. Celý vstup investora vytvoří také spoustu nových pracovních pozic a mohl by být startovacím prvkem v začátku rozvoje celého města a jeho nejbližšího okolí.

Zámek Protivín je součástí projektu THE ORB, který spadá pod Royal Capital Club. Za ním stojí královské a další významné aristokratické rodiny zejména z Jižní Asie. THE ORB se skládá z 12 unikátních soukromých sídel rozmístěných po celém světě, prvním představeným místem je právě jihočeský Protivín.

"Tyto jedinečné rezidence budou tvořit pohodlné a luxusní zázemí zejména pro členy The Royal Capital Clubu. Vždy se jedná o unikátní prostor s naprostým soukromím, bezpečím a na neutrální půdě. Každá rezidence bude pečlivě vybírána s ohledem na její historickou hodnotu či výjimečnost místa, přesto typickou pro každou danou lokalitu. Společně s unikátní architektonickou formou vytvoří jedinečný poměr mezi tradicí a moderním přístupem," říká Martin Klouček, prezident The Royal Capital Clubu.

Rezidence budou uzpůsobeny tak, aby sloužily jak k pracovním potřebám, tak odpočinku s rodinou
a relaxaci, to vše v naprostém soukromí s exkluzivními službami. Každá z rezidencí je kombinací dvou prvků, které naplňují podstatu každého objektu: Business, Passion, Resort a Retreat.

"Koncept THE ORB se snaží do dané lokace přinést co největší rozvoj okolí a jeho potenciálu tak, aby byl pozitivním přínosem pro všechny. Tato celá filozofie je již aplikována na prvním z dvanácti projektů, který je situovaný v České republice. Další rezidence THE ORB se plánujeme postupně vybudovat v Německu, Itálii, Malajsii a na dalších zajímavých místech," doplňuje Věra Nagyová.
Autor: Michal Hoblík
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

VZP: Pacientů s HIV přibylo, Česko je nadále zemí s nízkým počtem pacientů

Vloni přibylo 676 nových případů infekce HIV u pojištěnců VZP. Za léčbu 2800 pacientů pojišťovna vloni zaplatila více než 500 milionů korun, nejvíce za uplynulých 5 let. Nakažení mají přístup ke stále modernějším lékům, které jim umožní žít kvalitní ...

Blíží se advent a s ním i tradiční vánoční vozidla MHD, letos rozsvítí 17 českých měst

Dopravní podniky v sedmnácti městech České republiky zpestří svým cestujícím adventní čas speciálně vyzdobenými vozy. Vánoční atmosféru v ulicích dola ...

ČEZ: Madeta v Jindřichově Hradci vyrobí Lipánka a Romadur ekologičtěji. Zařídí to pára z biomasy

Ekologická pára získaná ze spalování přírodní biomasy dodá energii pro výrobní linku, ze které každý den sjíždějí populární mléčné výrobky jako Lipáne ...

GasNet před zimou kontroloval těsnost plynovodů

Největší český distributor zemního plynu, skupina GasNet, zvýší sílu zápachu distribuovaného zemního plynu. Nárazová odorizace se letos uskutečnila od ...

Písecká nemocnice spouští stipendijní program pro mediky

Sto osmdesát tisíc korun jako příspěvek ke studiu, bezplatné vzdělávání na odborných kurzech, nácvik praktických lékařských dovedností a praxe ve špič ...

Pátek 1.12.2023
Jihočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes