ČeskéBudějoviceDnes.cz
ČeskéBudějoviceDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Z bývalého internátu v Sovově ulici v Písku vznikne domov pro seniory, rekonstrukce se mírně protáhne

28.11.2022
Přestavba objektu bývalého internátu v Sovově ulici na domov pro seniory pokračuje už pátý měsíc. Byla kompletně odstraněna střecha, aby bylo možné přistavět nové patro, dále byly sanovány základy a odstraněny omítky.
Foto: mesto-pisek.cz
"Rekonstrukce takového rozsahu se bohužel nikdy neobejde bez problémů. Během postupujících prací se vždy objeví záležitosti, se kterými nemohl projektant počítat. A stejně je tomu i u rekonstrukce budovy v Sovově ulici. Vznikají kvůli tomu vícepráce, které s sebou nesou náklady navíc, a bohužel i posunutí termínu dokončení stavby," řekl místostarosta Michal Přibáň.

V listopadu rada města schválila dodatek ke smlouvě s dodavatelem stavby firmou Strabag, v níž se mění rozsah díla, prodlužuje se termín dokončení o 15 dní a navyšuje se cena o zhruba 4,3 milionu korun bez daně.

"Podle statického posudku je třeba vyměnit stropní panely ve druhém nadzemním podlaží, které nelze považovat za dostatečně únosné. Generální projektant proto předložil revizi projektové dokumentace, která řeší bourání stávající stropní konstrukce a doplnění nového ocelobetonové stropu. Současně s prováděním bouracích prací bude třeba staticky zajistit okolní konstrukce a obvodové stěny," vysvětlil Michal Přibáň.

Výměna stropní konstrukce se týká zhruba poloviny objektu a náklady na tyto práce byly vyčísleny na téměř jeden milion korun bez daně.

Při odhalení základů se ukázalo, že nejsou v tak dobrém stavu, jak se předpokládalo, a bude navíc potřeba jejich sanace. Bude například také nutné zbourat základové konstrukce, které byly odhaleny pod úrovní terénu v místě severovýchodní přístavby. "Základy se nacházejí minimálně dva metry pod úrovní terénu, nebylo tedy možné projektem odhadnout míru jejich poškození, i když se prováděla velmi poctivá sondáž," poznamenal Michal Přibáň. Vícepráce se vyšplhají na zhruba 1,3 milionu korun bez daně.

Během prací již byly odstraněny omítky v prvním podlaží a ukázalo se, že jsou stěny v severní části objektu značně degradované. Statik proto provedl diagnostiku a navrhl způsob, jak stěnu zajistit, aby zvládla zatížení od nových konstrukcí.

Rekonstrukce by měla být ukončena v polovině roku 2024. První klienti by pobytové zařízení pro seniory mohli začít využívat od začátku roku 2025. K dispozici jim bude 57 lůžek v jedno- a dvoulůžkových pokojích. V objektu bude vývařovna, která bude dimenzovaná na přípravu až 1 000 jídel, dále pobytové místnosti pro různé aktivizační činnosti nebo společenský sál. Vznikne tu i recepce a potřebné zázemí pro personál. Naplánovány jsou také terénní úpravy, vybudování parkoviště, chodníků, rekreační zahrady a sadové úpravy okolo objektu.

Celkové náklady na vybudování zařízení pro seniory dosáhnou zhruba 200 milionů korun bez DPH. Město Písek získalo na rekonstrukci dotaci ve výši 20 milionů korun z Krajského investičního fondu zřízeného Jihočeským krajem. Má také požádáno o dotaci z Ministerstva práce a sociálních věcí, obdržet by mohlo až 58,5 milionu korun.

Zdroj: Město Písek
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

První temelínský blok po odstávce opět vyrábí elektřinu

Včera večer začal první temelínský blok vyrábět elektřinu. Operátoři ho k přenosové soustavě připojili po výměně části palivových souborů. Energetici také zkontrolovali bezpečnostní systémy, turbínu nebo generátor. Celkově během odstávky zvládli ...

Cvičení Nákaza 2024 v Květušíně prověřilo připravenost vojenských veterinářů

Český Krumlov - Nebezpečná onemocnění zvířat mohou v přírodě i hospodářstvích napáchat rozsáhlé a nenapravitelné škody, stejně jako užití bojových lát ...

Ministerstvo dopravy: První PPP projekt v Česku se blíží do finále, z nové dálnice D4 je hotovo přes 85%

O pokroku na stavbě dálnice D4 Via Salis, která je prvním českým PPP projektem v oblasti dopravní infrastruktury, se společně přijeli přesvědčit premi ...

Písecká nemocnice zve veřejnost k vyšetření krevní skupiny

Nemocnice Písek chystá na pátek 14. června Den pro veřejnost, určený zájemcům o dobrovolné dárcovství krve. Ti si zde budou moci nechat mezi devátou a ...

ÚOHS uložil Vyššímu Brodu pokutu za udělení koncese mimo zadávací řízení

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna zamítl rozklad podaný městem Vyšší Brod a potvrdil prvostupňové rozhodnutí, v němž byla měst ...

Pondělí 17.6.2024
Jihočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes