ČeskéBudějoviceDnes.cz
ČeskéBudějoviceDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Projekty z Jihočeského kraje získaly téměř 13 miliard z regionálních operačních programů

05.06.2024
Evropské finance jsou hlavní hybnou silou regionálních investic. Čtyři na sebe navazující regionální operační programy financovaly v Jihočeském kraji už 2 163 projektů. Nejvíc peněz zamířilo do dopravy, zdravotnictví a kultury s cestovním ruchem. Vyplývá to ze statistik Centra pro regionální rozvoj, které programy administrovalo. Jeho jihočeská pobočka vytipovala nejdůležitější projekty posledních dvaceti let.
Nové Hrady - komunitní a kulturní centrum | Foto: CCR
Více než 3,2 miliardy směřovaly do krajské silniční sítě a udržitelné dopravy. Asi 2,2 miliardy korun, z nichž velkou část poskytl dodatečný nástroj REACT-EU (reakce EU na pandemii Covid-19), přibylo také ve zdravotnictví. Téměř 2 miliardy korun pomohly v oblasti kultury a cestovního ruchu, kam spadá i revitalizace památkových objektů.

Nejnákladnějším jihočeským projektem byla přestavba chirurgického pavilonu Nemocnice České Budějovice, kde EU přispěla 500 miliony korun. Více než 280 miliony pak podpořila také stavbu I. etapy Jižní tangenty kolem Českých Budějovic. S pomocí bezmála 263 milionů se podařilo revitalizovat areál kláštera v Českém Krumlově.

Více než 4 miliardy si z celkové sumy ukrojily příspěvkové organizace kraje a obcí. Přes 3,5 miliardy pak inkasovaly samotné obce, které zároveň realizovaly nejvíc projektů (1 070).

"Peníze z regionálních operačních programů pomohly na svět mnoha skvělým projektům ve všech podporovaných oblastech. Možná trochu překvapivě vypíchnu trojici vzájemně propojených projektů v Nových Hradech. Podařilo se tu vybudovat místní komunitní centrum, rozvíjet zájmovou činnost a celoživotní vzdělávání i vybudovat nové prostory kulturního centra," popisuje ideální příklad udržitelných a na sebe navazujících projektů ředitel jihočeské pobočky Centra pro regionální rozvoj Petr Bouška.

Nové Hrady - komunitní a kulturní centrum, neformální a celoživotní vzdělávání


Rekonstrukcí bývalých jeslí vzniklo víceúčelové komunitní a také kulturní centrum pro spádovou oblast, která mimo Nové Hrady zahrnuje také obce Horní Stropnice, Žár, Hranice, Petříkov a Kamennou. Poskytuje prostory pro mateřské centrum, veřejnou knihovnu, poradenské centrum, odpolední klub pro děti a mládež, školící centrum a keramickou dílnu.

Jihočeská pobočka CRR si výročí vstupu do EU připomene také akcí pro veřejnost, která se koná v úterý 21. května. Uskuteční se v prostorách Jihočeské vědecké knihovny, jejíž přístavba a stavební úpravy jsou dalším z úspěšných projektů podpořených z IROP.

Program pro školy i odbornou a laickou veřejnost představí práci Centra, jeho partnerů i zajímavé projekty. Účastníci budou mít možnost zkonzultovat své projektové záměry, jejich realizaci a udržitelnost. Na návštěvníky čekají taky lákavé soutěže. Jedním z prezentujících bude i první náměstek hejtmana Jihočeského kraje, František Talíř.

"Význam evropských peněz v rozvoji našich regionů je neoddiskutovatelný a měli bychom si ho připomínat mnohem častěji než jen při podobných výročích. Jen namátkou jmenuji Jižní tangentu, která odlehčila Budějovicím a zrychlila průjezd, nový chirurgický pavilon v českobudějovické nemocnici, trolejbusy a elektrobusy nebo desítky nových sanitek. To je jen malý výčet fungujících projektů, které tu máme díky regionálním operačním programům a usilovné práci projektových týmů i Centra pro regionální rozvoj," vypočítává František Talíř.

Zdroj: Centrum pro regionální rozvoj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Most v Týně nad Vltavou už slouží veřejnosti

Prakticky zcela nový, 130 metrů dlouhý a 13,6 metrů široký most přes Vltavu je od pondělí 15. července připraven sloužit veřejnosti. Impozantní stavba v Týně nad Vltavou, po které vede silnice II/105 na trase mezi Českými Budějovicemi a Bechyní, ...

Lidé s křečovými žilami v létě trpí, přitom mohou podstoupit šetrný zákrok

Letní měsíce jsou obdobím, kdy o sobě více než jindy dávají vědět křečové žíly - nejčastější žilní onemocnění. V horku se snáze rozšiřují, působí nees ...

Do Jihočeského kraje přijíždějí nové RegioFoxy

České dráhy nasadily do pravidelného provozu s cestujícími v Jihočeském kraji první moderní regionální vlaky RegioFox. Lišky, jak se dvoučlánkovým mot ...

Český Krumlov uzavřel partnerství s Trenčínem

Zastupitelé Českého Krumlova na konci června schválili uzavření partnerství se slovenským městem Trenčín. Shodou okolností ve stejný den o tom jednalo ...

Mladí sportovci vyšlapali jihočeským organizacím přes 100 tisíc korun

Nejen medaile a zážitky, ale taky dobrý pocit z pomoci neziskovým organizacím si z Olympiády dětí a mládeže odváží téměř pět stovek mladých sportovců. ...

Úterý 16.7.2024
Jihočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes