ČeskéBudějoviceDnes.cz
ČeskéBudějoviceDnes.cz » Zprávy » Vaše zprávy » Článek v rubrice Z regionu

Největší festival piva v Česku vypukne 11. února v Českých Budějovicích

07.02.2019
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Nezávislá společnost Bureau Veritas bude dozorovat mezinárodní festival piva. Největší soutěžní událost svého druhu v Česku proběhne ve dnech 11. až 16. února 2019 na Výstavišti v Českých Budějovicích. Více než 220 přihlášených pivovarů bude usilovat o ocenění Zlatá pivní pečeť celkem v 33 kategoriích a také ve dvou kategoriích ciderů. Do města přijede 450 tuzemských a zahraničních degustátorů.
Ilustrační snímek | Foto: botticelli.cz
Zúčastní se i pivovar podporující fotbalový klub FC Barcelona
"Letos máme v soutěži rekordní počet vzorků," popsal obrovský zájem pivovarů ředitel festivalu Alois Srb z agentury Revel, která festival pořádá společně s Výstavištěm České Budějovice. Pivaře a fotbalové fanoušky potěší informace o účasti pivovaru Damm z Barcelony, který podporuje fotbalový klub FC Barcelona. Dále se závazně přihlásily například pivovary z Japonska, Spojených států amerických, Belgie, Irska, Španělska, Nizozemska, Polska. "O účast v soutěži projevily zájem všechny nejlepší malé pivovary z České republiky. Do soutěže se nepřihlásily ty tuzemské pivovary, které se bojí, že neobstojí. U nás se nedá vyhrát za peníze, nebo z protekce. Kontrola a certifikace nemá na světě obdoby," dodává Alois Srb.

Co všechno inspektoři hlídají u degustátorů
Nad regulérností festivalu bude dohlížet inspekční a certifikační společnost Bureau Veritas. Vše probíhá přísně anonymně, ve více kolech a hodnotí se například chuť piva, jeho plnost, hořkost a říz. "Naši inspektoři budou dohlížet nad přísnými pravidly soutěže a budou garanty objektivity. Nemůže se tak stát, že by degustátoři například chodili do zázemí a zjišťovali dopředu, jaký vzorek kterému pivu patří. Nebo že by zpětně přepisovali známky, které již udělili hodnoceným pivům, či aby nedopatřením opakovaně hodnotili stejné vzorky piva. Na regulérnost festivalu dohlížíme již mnoho let a musím zdůraznit, že nedošlo k žádnému závažnému pochybení," přibližuje Jakub Kejval ze společnosti Bureau Veritas, která bude na festivalu jednou z hlavních dozorčích a certifikačních autorit.

Jaké panují trendy na trhu s pivy v Česku
Inspekční a certifikační společnost Bureau Veritas neřeší jen regulérní průběh soutěžního pivního festivalu, ale všímá si také spotřebitelských trendů na trhu s pivy. "V létě v Česku stoupá spotřeba ovocných piv bez obsahu alkoholu. Na podzim naopak roste zájem o sezonní piva typu Ale, která jsou svrchně kvašená, mají výrazné aroma, důraz na hořkost a s oblibou je vaří menší pivovary. Na ústupu je obliba piv se stupňovitostí nižší než deset, lidé preferují tradiční desítky a dvanáctky," podotýká generální ředitel Bureau Veritas Jakub Kejval.

Certifikáty, které deklarují kvalitu výroby piva
Inspekční a certifikační společnost Bureau Veritas je aktivní i v dalších oblastech pivovarnictví a potravinářství. Poskytuje totiž firmám důležité certifikáty kvality a bezpečnosti. "Menší pivovary mají největší zájem o systém HACCP. Jde o analýzu rizik ve výrobě potravin, která patří mezi základní nástroje, jak předcházet rizikům ohrožujících bezpečnost potravin," objasňuje David Šíma z Bureau Veritas. Největší pivovary naopak mají komplexní požadavky na prověření důležitých firemních procesů, protože to po nich vyžadují potravinářské řetězce. "Velcí hráči preferují například certifikaci systému Management kvality podle ISO 9001. Zájem je rovněž o FSSC 22000, což je ucelené certifikační schéma určené pro systém managementu bezpečnosti potravin," uzavírá David Šíma.

Festival v nových prostorách
Festival začne v pondělí 11. února odbornými degustacemi a skončí v sobotu 16. února slavnostním vyhlášením vítězů prestižních cen Pivní pečeť. Třídenní veřejná část se uskuteční nově v pavilonu Z českobudějovického výstaviště. Od 14. do 16. února nabídne návštěvníkům možnost denně od 15:00 do 24:00 hodin (v pátek a v sobotu až do 01:00 hodin) ochutnat piva nejen evropských pivních velmocí, ale i piva nepříliš známá a neméně zajímavá z různých koutů světa.

"Rad bych pozval všechny fanoušky dobrého piva. Už teď máme kapacitně zaplněný celý pavilon, a to pivovary z celé České republiky. Bude možné ochutnat piva nejen z velkých pivovarů, ale i menších, méně známých, ale stejně kvalitních," říká projektový manažer festivalu Petr Hazuka z budějovického výstaviště.

V pavilonu Z bude dostatek času i prostoru v klidu se posadit a u jednotlivých stánků a výčepů okusit nabízená piva. "Počítáme, že pavilon Z by denně mohlo navštívit 1500 spokojených návštěvníků," míní ředitel festivalu Alois Srb. "U podobných degustačních soutěží veřejná část moc nebývá," upozornil. "Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost ochutnat nejen některé soutěžní vzorky ale i další zajímavá piva, kterou pivovary do Českých Budějovic přivezou."
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Od soboty startuje druhý denní pár spojů do Krakova

Od soboty 13. dubna startuje druhý denní pár vlaků z České republiky do Krakova. Rozšiřuje se tak nabídka spojení do turisticky velmi atraktivního města zapsaného na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. České dráhy nabízejí v kooperaci se ...

Drak Yvolrak naučil třídit děti odpad v Sezimově Ústí

12.04.2019 | Z regionu

Čtyři kilometry od slavného husitského Tábora leží lázně Sezimovo Ústí. A právě do Sezimova Ústí dospěl soubor Karlovarského hudebního divadla ve stře ...

Smrtelná dopravní nehoda na kruhovém objezdu

12.04.2019 | Krimi

Ve čtvrtek krátce před 22:00 hodinou došlo na kruhovém objezdu na ulici Okružní v Českých Budějovicích k tragické dopravní nehodě, při které zemřel do ...

Zdravotní klaun oslaví 18. narozeniny akcí Turné plné smíchu, tentokrát se zaměří na úsměvy seniorů

11.04.2019 | Z regionu

Zdravotní klauni v dubnu opět rozvezou radost a smích do míst, která nemohou navštěvovat pravidelně. Cílem oblíbené akce Turné plné smíchu, která se u ...

Děti z NZDM V.I.P. zvou zákazníky do svého velikonočního Obchůdku

10.04.2019 | Z regionu

Děti z NZDM V.I.P. České Budějovice se zapojily do charitativního projektu velikonoční Obchůdky s Albertem. Cílem celorepublikové akce je umožnit děte ...Pondělí 22.4.2019
Jihočeský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.