ČeskéBudějoviceDnes.cz
ČeskéBudějoviceDnes.cz » Zprávy » Vaše zprávy » Článek v rubrice Z regionu

U Podolska na Orlíku hygienici zakázali koupání, vysoce nadlimitní jsou tu hlavně sinice

31.07.2020
Na základě aktuálních výsledků vyšetření jakosti koupacích vod KHS Jihočeského kraje vyhlásila dočasný zákaz používání povrchové vody ke koupání v lokalitě vodní nádrže Orlík u veřejného tábořiště Podolsko. Jde v této koupací sezóně o první zákaz koupání na jihu Čech.
Foto: kraj-jihocesky.cz
"V lokalitě je voda nebezpečná ke koupání. Dle aktuálního rozboru voda neodpovídá hygienickým požadavkům, byly překročeny limitní hodnoty III. stupně ukazatele sinice, dále u ukazatele chlorofyl-a a vytváří se tu vodní květ. Při koupání a vodní rekreaci v této lokalitě hrozí akutní poškození zdraví. Dnes jsme proto v lokalitě Podolsko vyhlásili dočasný zákaz používání povrchové vody ke koupání, který platí do odvolání," uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, Ph.D.

V pondělí byly provedeny kontrolní odběry koupacích povrchových vod v lokalitách, na kterých byla při posledním rozboru minulý týden zjištěna zhoršená kvalita vody, popřípadě voda nevhodná ke koupání.

Zatímco voda u Podolska na Orlíku dnes dostala při známkování jako ve škole první letošní pětku, voda na Orlíku u autokempu Radava dostala uspokojivější trojku. V lokalitě je zhoršená jakost vody, která přináší mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se proto doporučuje osprchovat čistou vodou. Dle aktuálního rozboru jsou překročeny limitní hodnoty ukazatelů sinice, chlorofyl-a a vodní květ.

Podobnou zámku dostala i voda v rybníku Hejtman na Jindřichohradecku. Tento týden má trojku. V lokalitě je zhoršená jakost vody s mírně zvýšenou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat čistou vodou. Dle aktuálního rozboru jsou překročeny limitní hodnoty u ukazatelů sinice, chlorofyl-a a vodní květ.

Lokalita Staňkovský rybník má čtyřku. "V lokalitě je dle aktuálního rozboru voda nevhodná ke koupání, byl zjištěn zvýšený výskyt indikátoru fekálního znečištění, dále je překročena hodnota ukazatele sinice, vodní květ a chlorofyl-a. Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem," doplnila ředitelka Odboru hygieny obecné a komunální KHS Jihočeského kraje ing. Jitka Pillerová.

Lokalita na vodní nádrži Lipno u pláže v Horní Plané byla hodnocena stupněm 3. V lokalitě je zhoršená jakost vody s mírně zvýšenou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže. Po koupání se doporučuje osprchovat čistou vodou. Dle aktuálního rozboru jsou překročeny limitní hodnoty ukazatelů sinice, chlorofyl-a a průhlednost.

Všechny zbývající sledované lokality na Lipně - tedy u pláže v Černé v Pošumaví a u pláže v Lipně nad Vltavou - byly dle předchozích výsledků rozboru vzorků koupacích povrchových vod hodnoceny jako vody s mírně zhoršenými vlastnostmi. V příštím týdnu bude voda odebírána v pondělí 3. 8. a výsledky rozborů budou k dispozici ve čtvrtek 7. 8.
Zdroj: Krajský úřad Jihočeského kraje
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Opilého řidiče zadržela policejní hlídka na Táborsku, naměřili mu téměř 2,2 promile

Včera 4. 8. v půl třetí ráno nedaleko Sudoměřic u Bechyně zastavili bechyňští policisté 55 letého řidiče, jedoucího s osobním vozidlem tovární značky Volvo. Při jednání s ním byl z jeho dechu cítit závan alkoholu, proto ho vyzvali k provedení testu ...

Řidič ze Strakonicka sedl za volant pod vlivem drog

05.08.2020 | Krimi

Nejen na Strakonicku, ale prakticky po celém Jihočeském kraji se opakovaně objevují případy, kdy řidiči jezdí pod vlivem ne jen alkoholu, ale také dro ...

K Prácheňské perle zavedou návštěvníky Strakonicka Blanička s Otíkem

05.08.2020 | Z regionu

JIHOČESKÝ KRAJ - Putování za Prácheňskou perlou. To je nové překvapení pro návštěvníky Strakonicka, Vodňanska, Protivínska a Volyňska. Zcela nový prod ...

Silně opilá řidička nezvládla zatáčku a převrátila vozidlo přes střechu na pravý bok

04.08.2020 | Krimi

PRACHATICKO - Včera 3. 8. odpoledne, pár minut před 14:00 hod., přijali prachatičtí dopravní policisté informaci o dopravní nehodě u Volar, kdy vozidl ...

ČEZ: Jaderné elektrárny posilují ochranu klíčových budov

04.08.2020 | Z regionu

Laserový detekční systém, který chrání střechy vybraných budov proti hrozbám "ze vzduchu", otestovala v těchto dnech Policie ČR a společnost ČEZ v Jad ...Středa 5.8.2020
Jihočeský kraj
Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezký kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.