ČeskéBudějoviceDnes.cz
ČeskéBudějoviceDnes.cz » Zprávy » Vaše zprávy » Článek v rubrice Z regionu

Cestovní ruch na jihu Čech zamíří k roku 2030 SMART cestou

31.07.2020
Moderní, efektivní, hravá, a hlavně chytrá a inovativní. Prostě SMART. Přesně taková by měla být nabídka turismu na jihu Čech za příštích deset let. Vyplývá to z nové Koncepce rozvoje cestovního ruchu v Jihočeském kraji v letech 2021-2030, jejíž příprava směřuje v současné době do finále.
Město Třeboň | Foto: kraj-jihocesky.cz
"Cílem koncepce rozvoje cestovního ruchu v kraji je přilákat do regionu turisty, pozdržet je tu a nechat utrácet. Musíme jim ovšem mít co nabídnout. Proto aktuálně mapujeme vše, co již máme. Hledáme, co můžeme zlepšit, doplnit, rozšířit či zkvalitnit. A především se snažíme najít vše, co nám v kraji zásadně chybí," uvedla hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Součástí nově připravované Koncepce rozvoje cestovního ruchu kraje pro roky 2021-2030 tak bude mimo jiné investiční strategie, která pro následující desetiletí určí hlavní investiční priority v oblasti turismu. "Na světě je první verze strategie rozvoje cestovního ruchu a v současné době už probíhá její připomínkování na úrovni jednotlivých turistických oblastí," popsala průběh prací Monika Smetanová, manažerka pro koncepci cestovního ruchu v Jihočeském kraji 2021+ z Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR).
V dalších kolech se budou materiálem zabývat jednotlivá oddělení JCCR a následně oborové organizace působící na jihu Čech, například Jihočeská univerzita, Asociace turistických center ČR, Asociace hotelů a restaurací ČR a další. Následně bude koncepce předložena Radě a Zastupitelstvu Jihočeského kraje.

Mottem připravované strategie je podle ředitele JCCR Jaromíra Poláška slogan: "Každý má dva domovy - svůj a jižní Čechy". "Strategická vize po prvním kole připomínkování zní: Jižní Čechy jsou oblastí klidu a pohody, kam se lidé rádi vrací za přátelskou atmosférou, kvalitními službami cestovního ruchu a rozmanitou přírodou. Jihočeská odborná i laická veřejnost si uvědomuje vysoký potenciál cestovního ruchu regionu, je pravidelně vzdělávána, informována a vystupuje vůči návštěvníkům pozitivně. Jižní Čechy jsou finančně stabilním a dlouhodobě udržitelným regionem, nabídka je profesionální, originální a ohleduplná k přírodním zdrojům. Marketing a způsoby komunikace s návštěvníkem ze strany krajské organizace a oblastních organizací destinačního managementu jsou inovativní a smart. Na přírodní a kulturní památky bohaté jižní Čechy se tak stávají láskou na celý život...," zdůraznil Polášek.

Monika Smetanová v této souvislosti připomněla, že připravovaná koncepce obsahuje čtyři základní strategické cíle:
1. Posílení konkurenceschopnosti značky jižní Čechy.
2. Stabilizace systému řízení cestovního ruchu v Jihočeském kraji.
3. Konsolidace hospodářského přínosu cestovního ruchu pro Jihočeský kraj.
4. Efektivní investice do infrastruktury cestovního ruchu a nových smart trendů. Součástí posledního cíle jsou nejen investice do rozvoje infrastruktury cestovního ruchu, ale i do podpory inovací a digitalizace.

"Chceme-li obstát v konkurenci, musíme investovat. V součtu se sice pohybujeme v řádech miliard, je však třeba si uvědomit, že cestovní ruch je významným hospodářským odvětvím, které se včetně multiplikačních efektů podílí šesti procenty na tvorbě hrubého domácího produktu (HDP) a jeho podíl na příjmech státního rozpočtu činí sedm procent," konstatoval Polášek.

Z údajů agentury CzechTourism a expertní společnosti Krokem vyplývá, že v roce 2018 utratili turisté v ČR celkem zhruba 300 miliard korun, loni 315 miliard. V multiplikaci více než 600 miliard, loni cca 625 miliard. Celkové přínosy pro veřejné rozpočty, tedy státní rozpočet, zdravotní pojišťovny, rozpočty krajů, měst a obcí, dosáhly v roce 2018 120 miliard, loni 125 miliard korun. Z cestovního ruchu v Jihočeském kraji směřovalo za uplynulé dva roky do veřejných rozpočtů dvakrát téměř 10 miliard korun, celkem tak bezmála 20 miliard korun.
Zdroj: Krajský úřad Jihočeského kraje
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Opilého řidiče zadržela policejní hlídka na Táborsku, naměřili mu téměř 2,2 promile

Včera 4. 8. v půl třetí ráno nedaleko Sudoměřic u Bechyně zastavili bechyňští policisté 55 letého řidiče, jedoucího s osobním vozidlem tovární značky Volvo. Při jednání s ním byl z jeho dechu cítit závan alkoholu, proto ho vyzvali k provedení testu ...

Řidič ze Strakonicka sedl za volant pod vlivem drog

05.08.2020 | Krimi

Nejen na Strakonicku, ale prakticky po celém Jihočeském kraji se opakovaně objevují případy, kdy řidiči jezdí pod vlivem ne jen alkoholu, ale také dro ...

K Prácheňské perle zavedou návštěvníky Strakonicka Blanička s Otíkem

05.08.2020 | Z regionu

JIHOČESKÝ KRAJ - Putování za Prácheňskou perlou. To je nové překvapení pro návštěvníky Strakonicka, Vodňanska, Protivínska a Volyňska. Zcela nový prod ...

Silně opilá řidička nezvládla zatáčku a převrátila vozidlo přes střechu na pravý bok

04.08.2020 | Krimi

PRACHATICKO - Včera 3. 8. odpoledne, pár minut před 14:00 hod., přijali prachatičtí dopravní policisté informaci o dopravní nehodě u Volar, kdy vozidl ...

ČEZ: Jaderné elektrárny posilují ochranu klíčových budov

04.08.2020 | Z regionu

Laserový detekční systém, který chrání střechy vybraných budov proti hrozbám "ze vzduchu", otestovala v těchto dnech Policie ČR a společnost ČEZ v Jad ...Středa 5.8.2020
Jihočeský kraj
Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezký kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.