ČeskéBudějoviceDnes.cz
ČeskéBudějoviceDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Česká republika pokračuje v jednání s Izraelem o dodání systému SPYDER

20.12.2022
Česká republika intenzivně jedná s izraelskou firmou Rafael o protiletadlovém raketovém kompletu SHORAD. Řeší se mimo jiné výcvik, požadavky na infrastrukturu a ladí se dodání jednotlivých komponentů včetně vojskových zkoušek. Smlouvu na pořízení základního pilíře protivzdušné obrany podepsalo ministerstvo minulý rok, dodávky čtyř baterií kompletů SPYDER do ČR budou probíhat do roku 2026.
Foto: acr.army.cz

Účinná obrana vzdušného prostoru nad ČR na 20 let


Jde o nejvýraznější projekt modernizace prostředků protivzdušné obrany Armády ČR. Tento moderní systém je zárukou vysoce účinné ochrany vzdušného prostoru České republiky, její kritické infrastruktury (např. civilních a průmyslových center, elektráren, vodních zdrojů, atd.) a zároveň poskytuje obranu proti celé škále prostředků vzdušného napadení, včetně letounů, bezpilotních prostředků nebo raket s plochou dráhou letu. Společně se stíhacím letectvem a průzkumnými a radiolokačními prostředky pak tvoří hlavní páteř protivzdušné obrany státu. Armáda bude nový systém pozemní protivzdušné obrany využívat po dobu 20 a více let.

Čtyři baterie protiletadlového raketového systému SPYDER


Česká armáda je obdrží do roku 2026 - každá bude obsahovat radar, čtyři odpalovací zařízení, nabíjecí vozidlo a systémy velení a řízení palby. Všechny prvky systému budou na podvozcích 8x8 Tatra 815 řady 7, standardně užívaných v Armádě České republiky. Součástí dodávky budou i zařízení k provozu a údržbě systému, včetně náhradních dílů.

Hlavním uživatelem bude 25. protiletadlový raketový pluk ve Strakonicích, respektive 251. protiletadlový raketový oddíl, který má v současné době ve výzbroji čtyři baterie protiletadlového systému 2K12 KUB.

Současný systém je zastaralý


Systém SPYDER je nástupcem téměř 40 let starého 2K12 KUB, u 25. protiletadlového raketového pluku se tak tímto krokem podaří kompletně nahradit techniku sovětské provenience. Systém KUB je sice schopen ničit nepřátelské letouny, vrtulníky, střely s plochou dráhou letu a ostatní prostředky vzdušného napadení, které se pohybují v malých a středních výškách, ale pouze v rozmezí od 25 metrů do 14 kilometrů a ve vzdálenostech 4,4 až 23 kilometrů. Systém působí proti vzdušným cílům, jež dosahují rychlosti do 600 m/s na příletu a 300 m/s na odletu. Systém SPYDER dosahuje ve všech ohledech lepších parametrů. má větší dálkový i výškový dosah a dokáže tak pokrýt větší část vzdušného prostoru. Vyznačuje se mnohonásobně vyšším počtem cílových kanálů. V jeden okamžik disponuje větším počtem raket. Samozřejmostí je i propojení do národních informačních systémů a informačních systémů NATO.

Raketové systémy SHORAD (Short Range Air Defence), kterých je izraelský SPYDER reprezentantem, tvoří základní pilíř protivzdušné obrany. Jsou určené k detekci, identifikaci a eliminaci vzdušných cílů a zajišťují tak mj. ochranu městských aglomerací, jaderných elektráren, průmyslových center, letišť a dalších důležitých objektů proti všem prostředkům vzdušného napadení.

Efektivní spolupráce s Izraelem


K podpisu smlouvy došlo v říjnu loňského roku. Několik technických jednání pod vedením oddělení projektů protivzdušné obrany SVA MO, specialistů Armády ČR a zástupců českého obranného průmyslu spolu s projektovými týmy izraelského MOa firmou Rafael proběhlo v posledních dvou měsících. "Aktuální spolupráce se zástupci obranného průmyslu, MO ČR, dodavatelem i výrobcem systému SPYDER je úspěšná a vysoce efektivní", řekl projektový manažer Jiří Kovalčík a dodal, že se mimo jiné jedná o výcviku, požadavcích na nemovitou infrastrukturu, ladí se termíny dodání jednotlivých komponentů včetně vojskových zkoušek.

"Vyhodnocení válečných konfliktů v Sýrii, Náhorním Karabachu, ale především aktuálně probíhajícího konfliktu na Ukrajině, jednoznačně prokazují prioritu potřebu ochrany vzdušného prostoru, a to jak civilní infrastruktury (tzv. "ODOS"- objektů důležitých pro obranu státu: průmyslová centra, elektrárny, vodní zdroje, nemocnice, atd.), ale také protivzdušnou obranu manévrových jednotek," dodal podplukovník Jaroslav Sekanina, člen projektového týmu a velitel oddílu, na kterém tento systém nahradí stávající KUB.

Dokončením výstavby protivzdušné obrany ČR tímto projektem rozhodně nekončí. Paralelně s ním se pracuje na přípravě a rozvoji dalších potřeb AČR a tím i akviziční projektů jako jsou C-UAS, C-RAM, popřípadě v budoucnu ochranou před balistickými střelami tak, aby se v rámci ČR ale i zemí NATO společně s nadzvukovým letectvem nové generace vytvořil vysoce efektivní systém ochrany vzdušného prostoru.

"LONG RANGE" na dohled


Během posledního jednání v Izraeli také čeští zástupci předali tamnímu Ministerstvu obrany "Výzvu k jednání" pro pořízení nové kategorie raket určených pro aktuálně pořizovaný systém SHORAD. Pořízením této zcela nové kategorie raket s dlouhým dosahem, tzv. "LONG RANGE" se výrazným způsobem zvýší a dále rozšíří schopnosti samotného systému. Tímto Česká republika jasně prokazuje připravenost a odhodlanost ke společné obraně vzdušného prostoru a ujišťuje spojence o platnosti závazku kolektivní obrany NATO podle článku 5 Washingtonské smlouvy v oblasti obranných operací, které jsou základem jakékoliv bojové činnosti.

Zdroj: Armáda ČR
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

ČSÚ: Nové obecní volby se v sobotu konaly v deseti obcích

Voliči v deseti obcích na území šesti krajů v sobotu rozhodli o novém složení obecních zastupitelstev. Počet zastupitelů zde klesl pod zákonem stanovený počet nebo se zde zvolená zastupitelstva rozpadla. O 70 mandátů se ucházelo 171 platných ...

Ministerstvo dopravy: Nad Orlickou přehradou vzniká unikátní obloukový most

Vodní nádrž Orlík překlene v následujících měsících nový železniční most. Ze základů na obou březích Vltavy už začínají vyrůstat části budoucího želez ...

Staňte se jihočeským pivním znalcem! Vydejte se za pivem po jižních Čechách

Jižní Čechy právem patří k tradičním regionům s výraznou a hluboce zakořeněnou pivní kulturou. Zvyk scházet se v hospodě a "jít na jedno" se předává z ...

Klíčová budova v Jaderné elektrárně Temelín prošla kontrolou

Výměnu čtrnáctitunového lana v těchto dnech dokončili technici v nejdůležitější budově Jaderné elektrárně Temelín. Náročné práce jsou součástí program ...

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dodaly jubilejních 800 terawatthodin bezemisní elektřiny

Bezemisní elektřinu, která odpovídá padesátileté spotřebě českých domácností, už vyrobily obě české jaderné elektrárny. Jubilejní výroby 800 TWh elekt ...

Čtvrtek 21.9.2023
Jihočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes