ČeskéBudějoviceDnes.cz
ČeskéBudějoviceDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Desítky tisíc korun ročně stojí obnova zničených informačních tabulí na Šumavě

12.03.2021
Správa Národního parku Šumava ročně obnovuje desítky zničených a odcizených informačních tabulí. Ty jsou rozmístěny na celém území Národního parku Šumava a chráněné krajinné oblasti. Jeden případ jejich systematického ničení už řeší Policie ČR.
Foto: npsumava.cz
"V oblasti Jezerní hory nad Černým jezerem jsou umístěné tabule s informacemi o ochranném režimu zvláště chráněného území. Součástí je i piktogram zakazující vstup do území. Toto terénní značení bylo už několikrát poškozeno, nebo dokonce odcizeno," sděluje Ivo Procházka z Odboru Chráněné krajinné oblasti Šumava.

"Bohužel, k dalšímu poškození, ulomení dřevěného sloupku, došlo na obnoveném značení minulý víkend. Tím se škoda vyšplhala na více než 8000 korun," doplňuje.

Jelikož se jedná o systematické, opakované poškozování majetku Správy NP Šumava, bylo podáno trestní oznámení na Policii ČR.

Poškozování terénních informačních zařízení je bohužel časté. Někdy se jedná o neúmyslné zničení, například při těžbě v lese a manipulaci se dřevem. To se však stává v jednotkách případů. Nejčastěji jde o vandalství či ničení důkazu, že dotyčná osoba kolem příslušného zákazu vstupu prošla.

"Často se kradou tabule s označením zvláště chráněného území, označení CHKO se státním znakem, označení rezervací se státním znakem nebo I. zón národního parku jako "suvenýr" z výletu. Ještě častější jsou drobné krádeže informačních tabulek - hlavně piktogramů zákaz vstupu, zákaz vjezdu cyklistů. Při kontrolách pak turisté nebo cyklisté uvádějí, že zákazové značení nikde neviděli," zmiňuje vedoucí Informační a strážní služby Adam Diviš a dodává: "Ročně tak musíme opravit nebo nahradit desítky těchto informačních tabulí. Někde je to častější problém, jinde naopak zařízení dožívají stářím bez povšimnutí vandalů."

Cena informační tabule, včetně sloupku a použitých ocelových profilů se pohybuje v řádech tisíců korun. Správa Národního parku Šumava tak ročně vynakládá na tyto opravy a obnovy terénního značení desítky tisíc korun ze svého rozpočtu. Přitom ničení zařízení určených k ochraně, označení a vybavení zvláště chráněného území je přestupkem, za který hrozí pokuta až 20 000 Kč.

Správa Národního parku Šumava se také stará o stovky infopanelů, které jsou rozmístěné na celém území Národního parku a CHKO Šumava. Opravami různého rozsahu projde ročně okolo 50 těchto infopanelů.

"U těchto zařízení nedochází k záměrnému ničení často. Poškozené panely jsme měli např. z důvodů ideologicko - politických. Jednalo se o zničené panely s informacemi k "železné oponě" či o převaděči Josefu Hasilovi. Zhruba před deseti lety byly záměrně a opakovaně poškozovány panely s tématikou přirozených vývojových procesů v lese. Samostatným případem byla v roce 2018 krádež vyřezávané dřevěné siluety vlka na vstupním značení Návštěvnického centra Srní," uvádí mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Stále častější je olepování infopanelů různými reklamami nebo informacemi cizích subjektů. Ne zřídka jsou i pečlivě přišroubované. Roste obliba nalepování nejrůznějších osobních vizitek. Občas má někdo potřebu prostě jen "něco" na panel napsat. Avšak stále je nejčastějším důvodem oprav těchto velkých informačních panelů jejich technický stav, zhoršující se vlivem přirozeného působení povětrnostních podmínek.

Pro letošní plánovanou obnovu těchto velkých informačních panelů je v rozpočtu Správy Národního parku Šumava vyčleněno 150 000 korun.

Zdroj: Národní park Šumava
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

ČSÚ: Nové obecní volby se v sobotu konaly v deseti obcích

Voliči v deseti obcích na území šesti krajů v sobotu rozhodli o novém složení obecních zastupitelstev. Počet zastupitelů zde klesl pod zákonem stanovený počet nebo se zde zvolená zastupitelstva rozpadla. O 70 mandátů se ucházelo 171 platných ...

Ministerstvo dopravy: Nad Orlickou přehradou vzniká unikátní obloukový most

Vodní nádrž Orlík překlene v následujících měsících nový železniční most. Ze základů na obou březích Vltavy už začínají vyrůstat části budoucího želez ...

Staňte se jihočeským pivním znalcem! Vydejte se za pivem po jižních Čechách

Jižní Čechy právem patří k tradičním regionům s výraznou a hluboce zakořeněnou pivní kulturou. Zvyk scházet se v hospodě a "jít na jedno" se předává z ...

Klíčová budova v Jaderné elektrárně Temelín prošla kontrolou

Výměnu čtrnáctitunového lana v těchto dnech dokončili technici v nejdůležitější budově Jaderné elektrárně Temelín. Náročné práce jsou součástí program ...

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dodaly jubilejních 800 terawatthodin bezemisní elektřiny

Bezemisní elektřinu, která odpovídá padesátileté spotřebě českých domácností, už vyrobily obě české jaderné elektrárny. Jubilejní výroby 800 TWh elekt ...

Neděle 1.10.2023
Jihočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes