ČeskéBudějoviceDnes.cz
ČeskéBudějoviceDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Stovky zachráněných zvířat, stovky příběhů. Záchranná stanice živočichů v Klášterci slaví

28.12.2022
Přes čtyři stovky zachráněných a zpět do přírody vypuštěných živočichů, desítky denně opečovávaných zvířat a stovky spokojených návštěvníků - to je zjednodušený výčet jedné dekády existence Záchranné stanice živočichů Národního parku Šumava v Klášterci u Vimperka. Právě deset let pracovníci Záchranné stanice v Klášterci léčí zraněná divoce žijící zvířata a hlavně se je snaží vrátit zpět do přírody.
Foto: npsumava.cz
Záchranná stanice živočichů v Klášterci nedaleko Vimperku byla vybudována pro pomoc divokým živočichům zraněným lidským přičiněním. Snahou Správy bylo takovou stanici postavit co nejblíže středu chráněného území, kterým není jen národní park, ale i chráněná krajinná oblast Šumava.

"Typickými pacienty jsou ptáci zranění elektrickým proudem od drátů vysokého napětí. Zvířata, která se střetnou s automobilem, ale také mláďata, která nám přinesou lidé v domnění, že strádají," vysvětluje ošetřovatelka Kristýna Falková, která se zde o zraněná zvířata stará už bezmála devět let.

"Je to úžasná, i když časově ohromně náročná práce. Teď v zimě toho není tolik, ale když k nám lidé na jaře nosí mláďata ptáků nebo savců, je té práce tolik, že s kolegy někdy ani nevíme, kam dřív skočit," doplňuje.

Od roku 2012 v Klášterci přijali k ošetření přes osm stovek zvířat. Bohužel ne všechna se ze svých zranění zotaví, a pokud ano, tak ne všechna je možné vypustit zpět do přírody.

"Naštěstí těch, která se nám podařilo ošetřit a zpět úspěšně vypustit do přírody, je většina. Za dobu existence záchranné stanice jich evidujeme okolo čtyř stovek," vypočítává zoolog Vladimír Dvořák, který se v péči o zraněná zvířata dělí s kolegyní Kristýnou Falkovou, která s trochou nadsázky dodává: "Bohužel nedokážeme říci, kolik z těch ošetřených a znovu vypuštěných zvířat přežije a jestli vedou dlouhý a spokojený život - nechodí se nám hlásit."

Dá se říci, že co zvířecí pacient, to samostatný příběh. Ten veřejnosti nejznámější je patrně příběh rysa Davida, kterého v roce 2013 jako kotě srazil automobil a způsobil mu závažná poranění zadních končetin.

"Po několika operacích se ho nakonec podařilo doslova znovu postavit na nohy, ale protože v době havárie byl velice mladý a dlouhodobé léčení nedovolilo ho znovu vypustit do volné přírody, uzpůsobil se mu jeden z výběhů v Klášterci. Po pár letech se připravil přírodní výběh v Návštěvnickém centru Kvilda. Díky tomu všemu jsme Davidovi zajistili deset let kvalitního života, který skončil letos na jaře. Těch deset let, kterých se ale dožil, považujeme za takový malý zázrak, po tom množství operací, nekonečně dlouhé rekonvalescenci a také následků, které mu zůstaly do konce jeho života," vypráví Kristýna Falková.

Vedle rysa se personál záchranné stanice staral o množství běžných, vzácných i velmi vzácných živočichů, a to včetně tetřevů, puštíků bělavých, orla mořského, nebo potáplice severní. Většinu zvířat přivezou pracovníci sami po té, co jim je nějaké zraněné zvíře nahlášeno nálezcem. Někdy je však nálezci přivezou sami a nezřídka úplně zbytečně.

"Mnohdy lidé "zachraňují" mláďata, která to fakticky nepotřebují. Jedná se třeba o malé, ale už opeřené ptáčky, kteří se učí létat, ale jsou pod dohledem rodičů, nebo jsou to koloušci, které lidé najdou na louce, ale přitom jen čekají na matku, která odběhla," zmiňuje Kristýna Falková, která se v takových případech pro tato mláďata stává adoptivní mámou. To jí nastanou krušné časy: "Když se nám do stanice dostane maličkaté mládě nějakého opeřence, je třeba ho pravidelně a přitom velmi často krmit. Časté krmení však probíhá pouze přes den, horší časy nastaly, když jsem doslova vypiplávala třeba mládě veverky. Tomu jsem musela podřídit nejen svůj denní ale i noční program. Prostě jsem se pár týdnů pořádně nevyspala,"

Záchranná stanice živočichů Klášterec je otevřená také veřejnosti a to každoročně vždy od začátku června do konce září. "Jednou týdně, vždy ve středu sem může zavítat široká veřejnost, a to včetně škol. Návštěvníky provedeme naším zařízením, při čemž představíme zvířata, která u nás kvůli povaze trvalých následků zůstávají a také se snažíme návštěvníky vzdělávat, vysvětlovat třeba právě to, že ne každé zvíře, na které v přírodě narazíme, je nutné hned zachraňovat," vysvětluje Vladimír Dvořák.

Záchranná stanice živočichů Klášterec se neustále rozvíjí. V posledních několika letech se podařilo vybudovat několik nových voliér, například pro krkavcovité nebo pro drobné pěvce. Tyto voliéry významně zlepšují životní komfort zvířatům, případně zajišťují také potřebnou izolaci pro zachraňovaná zvířata, aby při jejich léčení a rekonvalescenci nevznikla nezdravá závislost na člověku, kvůli které by pak bylo obtížné, nebo dokonce nemožné zvířata vrátit zpět do přírody. Tato zařízení vznikla především díky finančním příspěvkům od dárce pana Zdeňka Havla z Prášil, který od roku 2019 do dnes přispěl půl milionem korun a pomáhají také příspěvky nadace Via na krmení a veterinární péči.

Zdroj: Národní park Šumava
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Se zateplením budovy v jaderné elektrárně Temelín instalovali i budku pro ohrožený ptačí druh

Zajistit energetické úspory a současně zázemí pro ohrožený ptačí druh. Takový efekt přineslo zateplení jedné z pomocných budov v Jaderné elektrárně Temelín. Vedle nového pláště totiž energetici na budovu instalovali šest hnízd pro ohroženého rorýse ...

Historický Sepekovský viadukt projde významnou renovací

Správa železnic hledá zhotovitele rekonstrukce Sepekovského viaduktu, který leží na trati z Tábora do Písku. Předpokládaná hodnota zakázky je 88,2 mil ...

ÚOHS vyjíždí do krajů, aby informoval zástupce měst a obcí o aktuálních rizicích při zadávání zakázek

Odborníci z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže využívají spolupráce se Svazem měst a obcí České republiky a v posledních týdnech vyjíždí do jednotl ...

CzechTourism: Kdo bude Evropským hlavním městem kultury 2028? O titul bojují Broumov a České Budějovice

Letos v létě by mělo být jasné, které české město se stane Evropským hlavním městem kultury (EHMK) roku 2028. Ve finále jsou Broumov a České Budějovic ...

Festivaly Maker Faire letos zavítají do dvanácti českých měst

Festivaly kreativity Maker Faire se letos představí celkem ve dvanácti městech po celé republice. Na akcích se setkávají nadšenci i profesionálové, rů ...

Čtvrtek 30.3.2023
Jihočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes