ČeskéBudějoviceDnes.cz
ČeskéBudějoviceDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Strakoničtí vojáci na cvičení Tobruq Shield čelili útokům bojových letounů i speciálních jednotek

19.06.2023
Dvojice stíhacích letounů JAS-39 Gripen a čtveřice bitevníků L-159 ALCA útočí společně s vrtulníkem Mi-24 na objekty kritické infrastruktury. Bezesporu jedna z nejnáročnějších situací, kterou kdy příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic museli během výcviku řešit. Leteckou operací, která je ve vojenských kruzích nazývána jako COMAO (Composite Air Operation), vyvrcholilo cvičení Tobruq Shield 2023, jež prověřilo schopnosti vojáků při zajištění ochrany vzdušného prostoru.
Foto: acr.army.cz
Shodou okolností při tomto náročném souboji o získání vzdušné nadvlády navštívil vojáky i první náměstek ministryně obrany František Šulc a náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Karel Řehka.

Cvičení Tobruq Shield 2023 probíhalo ve vojenském újezdu Boletice a v posádce ve Strakonicích. Zapojilo se do něj více než pět stovek vojáků, převážně ze strakonického protiletadlového pluku, které doplnili další specialisté napříč všemi složkami resortu obrany. "Cílem cvičení bylo mimo jiné zdokonalit příslušníky štábu pluku a štábů oddílů v plánování a řízení protivzdušných operací. Stejně tak jsme chtěli prověřit funkčnost systémů velení a řízení, které nedávno prošly modernizací," uvedl velitel strakonického útvaru plukovník Luděk Teger.

Ve vzdušném prostoru operovaly bojové letouny a vrtulníky


Do cvičení se zapojily všechny útvary Vzdušných sil Armády ČR. Ve vzdušném prostoru Boletic se tak v uplynulých dvou týdnech vystřídalo téměř celé spektrum letounů a vrtulníků, kterými disponuje česká armáda. Operovaly zde například bojové letouny JAS-39 Gripen a L-159 ALCA z 21. základny taktického letectva a vrtulníky Mi-171Š a Mi-24 z 22. základny vrtulníkového letectva. Kbelská 24. základna dopravního letectva zase pro potřeby cvičení vyčlenila letoun Casa C-295 a L-410, zapojily se také vrtulníky W-3A Sokol, Mi-17 a Mi-8. Vzdušné cíle strakonickým vojákům simulovaly i letouny L-39, které vyslalo Centrum leteckého výcviku v Pardubicích.

Schopnosti vojáků při zabezpečení pozemní protivzdušné obrany prověřily i drony. Nad Boletice zavítal unikátní americký prostředek MQ-9 Reaper, který se ve své kategorii řadí mezi špičkové bezpilotní systémy. Bezpilotní prostředky vyčlenil i Vojenský technický ústav a 53. pluk průzkumu a elektronického boje. Kromě útoků tyto prostředky prováděly průzkum a snažily se rozkrýt zamaskované jednotky.

Radary odhalily výsadek speciálních sil


Intenzivní boj se neodehrával pouze ve vzduchu, ale i na zemi. Těžkým a zkušeným protivníkem byli vojáci ze 601. skupiny speciálních sil a 102. průzkumného praporu. Jejich úkolem bylo provést průzkum, získat informace, lokalizovat prostředky protivzdušné obrany a následně na některé z nich zaútočit. Strakonickým vojákům se podařilo "zazářit", když pomocí svých radiolokačních prostředků byli schopni sledovat letoun, který speciální jednotky vysazoval do prostoru, i samotný výsadek vojáků.

Činnost protiletadlovcům ztěžovali i vojáci z 532. praporu elektronického boje, kteří na cvičení dorazili s moderním rušičem STARKOM. Strakoničtí vojáci si tak vyzkoušeli, jak se bojuje v podmínkách radioelektronického rušení. Čelili i pozemním incidentům, kdy museli řešit opravy techniky, dozásobení materiálem či ošetření zraněných vojáků. "Procvičit plánování a realizaci logistické podpory, včetně výstavby polní ošetřovny ROLE 1, bylo také jedním z cílů cvičení," potvrdil velitel strakonického útvaru plukovník Luděk Teger.

Prověřili chování vojáků v kyberprostoru a na sociálních sítích


Cvičení Tobruq Shield probíhalo v návaznosti i na jiná cvičení, konající se ať už v rámci Armády ČR či celého NATO. Zmiňovaný bezpilotní prostředek MQ-9 Reaper působil v boletickém vzdušném prostoru v rámci cvičení vzdušných sil NATO Air Defender. Poznatky, které v Boleticích získali vojáci z 53. pluku průzkumu a elektronického boje, souběžně sloužily také k analýze při cvičení Unified Vision. V rámci cvičení Cyber Punk bylo zase sledováno chování strakonických vojáků v kyberprostoru a na sociálních sítích, včetně toho, jak takové chování může mít vliv na rozkrytí bojové činnosti pluku.

Do cvičení se zapojili i specialisté z 26. pluku velení, řízení a průzkumu, Agentury komunikačních a informačních systémů, z Univerzity obrany a Velitelství výcviku - Vojenské akademie. Širokou spolupráci se všemi složkami napříč celým resortem obrany vyzdvihl zástupce velitele strakonického útvaru plukovník Alan Dubový, který cvičení Tobruq Shield řídil. "Podobné komplexní cvičení náš útvar absolvoval po dlouhé době. Získali jsme díky němu řadu poznatků, které nás posunou vpřed a které využijeme ke zlepšení našich schopností," konstatoval plukovník Dubový.

Zdroj: Armáda ČR
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Do Jihočeského kraje přijíždějí nové RegioFoxy

České dráhy nasadily do pravidelného provozu s cestujícími v Jihočeském kraji první moderní regionální vlaky RegioFox. Lišky, jak se dvoučlánkovým motorovým jednotkám lidově říká, začaly jezdit dočasně na osobních vlacích na trati mezi Veselím nad ...

Český Krumlov uzavřel partnerství s Trenčínem

Zastupitelé Českého Krumlova na konci června schválili uzavření partnerství se slovenským městem Trenčín. Shodou okolností ve stejný den o tom jednalo ...

Mladí sportovci vyšlapali jihočeským organizacím přes 100 tisíc korun

Nejen medaile a zážitky, ale taky dobrý pocit z pomoci neziskovým organizacím si z Olympiády dětí a mládeže odváží téměř pět stovek mladých sportovců. ...

V Písku pomáhá s obnovou pohyblivosti horních končetin nový přístroj

Obnovit pohybovou funkci horní končetiny pacientů po úrazech nebo při neurologických onemocněních pomáhá v písecké nemocnici nové zařízení. Funguje na ...

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba zahájil 10. sportovní hry seniorů

Jubilejní 10. ročník sportovních her seniorů Jihočeského kraje slavnostně zahájil hejtman Martin Kuba spolu se svou náměstkyní pro sociální oblast Luc ...

Neděle 14.7.2024
Jihočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes