ČeskéBudějoviceDnes.cz
ČeskéBudějoviceDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Hejtman Zimola: Integrovaný dopravní systém na Českobudějovicku funguje bez problémů.

03.02.2017
Bez problémů. Tak funguje Integrovaný dopravní systém Jihočeského kraje - Českobudějovicko (dále už jen IDS ČB), který zahájil provoz 1. ledna letošního roku. Konstatoval to ve čtvrtek 2. února hejtman Jiří Zimola.
Ilustrační snímek | Foto: Jihočeský kraj
Českobudějovicko bylo pro zavedení IDS vybráno zejména proto, že se jedná o spádové území, v jehož rámci využívá veřejnou dopravu zajišťovanou dopravci, se kterými má kraj uzavřenou smlouvu, denně až 90 % obyvatel. Dalším důležitým faktorem bylo, že se do IDS zapojila českobudějovická MHD, coby největší městský dopravce na jihu Čech. Projekt připravil a realizoval Jihočeský kraj se společností JIKORD ve spolupráci s dopravci a městem České Budějovice. Uvedené území se rozkládá zhruba do 20 kilometrů od krajského města a pokrývá tak například Křemežsko, Zlatou Korunu, Borovansko, Ševětín, Zliv či Holašovice.
"Těší mě, že lze měsíc po jeho spuštění konstatovat, že integrovaný dopravní systém funguje. Cestující se díky němu dostanou snáze a levněji do zaměstnání, škol či k lékaři," uvedl Zimola.

Momentálně IDS ČB zajišťuje pět smluvních dopravců. "Konkrétně Dopravní podnik města České Budějovice, GW BUS, ČSAD Autobusy České Budějovice a Comett plus. Kromě nich mohou cestující navíc využít i vlaky Českých drah. Osobní a spěšné neomezeně, k tomu navíc rychlíky v úsecích České Budějovice - Zliv a České Budějovice - Velešín," upřesnil náměstek hejtmana pro dopravu Jan Kubík.

Sleva platí i pro seniory nad 65 let, majitel průkazu může zdarma přepravit dvě děti do 6 let
Aby mohl cestující začít integrovaný systém využívat, musí mít průkaz IDS s fotografií, který pořídí za 30 korun. Nebo jinou průkazku na slevu jízdného - například žákovskou, studentskou či ZTP. Držitelé těchto průkazů si pak mohou zakoupit časové jízdenky s platností na 7, 30 nebo 90 dnů. Nejvýhodnější je si pořídit jízdenku na 90 dnů, kde cestující ušetří na jízdném 28 procent oproti době před jeho zavedením. U 30denní a 7denní jízdenky dosahuje úspora až 20 procent.
"Další výhodou IDS nad rámec povinných slev je, že tu platí sleva pro seniory nad 65 let. Majitel průkazu může rovněž zdarma přepravit dvě děti do šesti let. Ztrátu, která dopravcům vznikne kvůli nižším příjmům za levnější tarify jízdného, uhradí kraj. Pro letošek její odhad činí 13,5 milionu korun," naznačil Zimola.

Cestující, který si zakoupí jízdenku mezi výchozí a cílovou zastávkou, platí jízdné podle počtu projetých zón, kterých je v IDS ČB celkem 25. Nejvhodnější spojení i cenu najdou na internetu.

"Do budoucna pak počítáme v rámci IDS například se zapojením 2. tarifního pásma MHD České Budějovice, aby se s ním cestující dostali například do Borku, Boršova, Rudolfova či Včelné, zavedením jízdenek pro jednotlivou a zpáteční jízdu, propojením s IDS Tábor a Jindřichův Hradec a dalšími okresními městy i využitím bezkontaktních bankovních karet," sdělil Kubík.

Hejtman zároveň vysvětlil, proč kraj zatím nepřistoupil k zavedení integrovaného dopravního systému na území celých jižních Čech. "Důvodem je skutečnost, že vzhledem k velké rozloze a řídce osídleným okrajovým oblastem by náklady převážily nad přínosy," řekl Zimola.

Informace o IDS ČB získáte na webu, v autobusech, vlacích, na zastávkách i po telefonu
Veškeré informace o IDS Jihočeského kraje - Českobudějovicko získají cestující na internetových stránkách www.idsjk.cz, v prodejních místech dopravců GW Bus, ČSAD Autobusy, České dráhy nebo na pohotovostní infolince JIKORD: v pracovních dnech v době od 8 do 16 hod na tel. lince 380 070 206, v pracovních dnech v době od 16 do 22 hod a o víkendech v době od 8 do 20 hod na tel. lince 720 110 310.

Na autobusových zastávkách veřejné linkové dopravy zařazených do systému jsou označením IDS vybaveny dopravní značky i jízdní řády. Samolepkami IDS jsou označena vozidla veřejné linkové dopravy a ČD, rozsah platnosti IDS je i v železničních jízdních řádech. Dopravní podnik města České Budějovice zvýrazňuje zapojení do IDS na jízdních řádech na zastávkách.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

ČSÚ: Nové obecní volby se v sobotu konaly v deseti obcích

Voliči v deseti obcích na území šesti krajů v sobotu rozhodli o novém složení obecních zastupitelstev. Počet zastupitelů zde klesl pod zákonem stanovený počet nebo se zde zvolená zastupitelstva rozpadla. O 70 mandátů se ucházelo 171 platných ...

Ministerstvo dopravy: Nad Orlickou přehradou vzniká unikátní obloukový most

Vodní nádrž Orlík překlene v následujících měsících nový železniční most. Ze základů na obou březích Vltavy už začínají vyrůstat části budoucího želez ...

Staňte se jihočeským pivním znalcem! Vydejte se za pivem po jižních Čechách

Jižní Čechy právem patří k tradičním regionům s výraznou a hluboce zakořeněnou pivní kulturou. Zvyk scházet se v hospodě a "jít na jedno" se předává z ...

Klíčová budova v Jaderné elektrárně Temelín prošla kontrolou

Výměnu čtrnáctitunového lana v těchto dnech dokončili technici v nejdůležitější budově Jaderné elektrárně Temelín. Náročné práce jsou součástí program ...

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dodaly jubilejních 800 terawatthodin bezemisní elektřiny

Bezemisní elektřinu, která odpovídá padesátileté spotřebě českých domácností, už vyrobily obě české jaderné elektrárny. Jubilejní výroby 800 TWh elekt ...

Středa 27.9.2023
Jihočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes